eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Járványmatek: lehet még komoly gond a brit mutációból

Röst Gergely, aki a vírusok terjedésének matematikai modellezésével foglalkozik, szerint az átoltottsági arányt is nagy mértékben emelheti az új mutáns megjelenése Magyarországon, akár másfél millió fővel is.

A KOVIDők Facebook-oldal videóinterjút közölt Röst Gergely matematikussal arról, hogy milyen hatással lesz a vakcináció a vírus terjedésére, mi lesz az angliai új vírusvariáns jobb terjedési képességéből, lesz-e harmadik hullám, és vannak-e mérhető hatásai a korlátozásoknak.

A Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetének helyettes vezetőjeként a korábban az Oxfordon kutató Röst Gergely a vírusok terjedésének modellezésével foglalkozik, és a járványmatematikai csoportot is vezeti a védekezés során.

A blogbejegyzésből kiderül, a fertőzési ráta négy összetevője:

  1. a fertőzött személlyel kontaktusba kerülők száma
  2. a fertőzés átadásának esélye egy ilyen kontaktus során
  3. a fogékonyak aránya a populációban (ez csökken az átfertőződéssel)
  4. a fertőzőképes időszak hossza.

A vírusblog tisztázza a nyájimmunitás fogalmát is: ha egy populációban elég sok az immunis egyén, akkor a járvány nem tud terjedni. Ha a populáció kis százaléka fogékony, és a fogékonyak egyenletesen oszlanak el a teljes populációban, a vírus nem találja meg őket. Ezek után adódik a kérdés, milyen arányú immunitás kell, de egy bonyolult matematikai képlet kiadja: 60-70 százaléknyi védett népességre van szükség, ám nem mindegy, hogy ez az arány kikből áll össze.

Röst Gergely az interjúban foglalkozik

a mutáns vírus terjedési sebességével, ami önmagában lehet komoly probléma, jelentősen emeli ugyanis a nyájimmunitási küszöböt, itthon körülbelül másfél millió emberrel.

A brit mutáns hazai megjelenése előtt készült beszélgetésben arra is rámutatott, hogy a mostani kedvező járványadatokba is belerondíthat a mutáns tevékenysége, de nem azonnal, hiszen valamennyit kell cirkulálnia a népességben, hogy a hatása érvényre jusson.

A jelenleg futó matematikai modellek alapján a fiatalok adják át az időseknek a fertőzést, ezért nagyon fontos szerinte: a populációszintű védettség kialakításáig mindannyian vegyük komolyan a veszélyt, mert ez most a fegyver.

Bokor Dóra gyógyszerész összefoglalója az interjúról:

HOGYAN SEGÍTHETI A MATEMATIKAI MODELLEZÉS A JÁRVÁNY LEKÜZDÉSÉT? ✏ szerző: Dr. Bokor Dóra (gyógyszerész,...

Közzétette: KOVIDők2021. január 12., kedd

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×