eur:
409.29
usd:
374.36
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Rimóczi László koronavírus-járványra utaló, védőmaszkot viselő csokimikulásai a cukrász lajosmizsei műhelyében 2020. november 9-én.
Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor

Koronavírus: minden várakozást felülmúló oltás jön

Már 50 százalékos hatékonyságú vakcinának is engedélyt adott volna az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal, a Pfizer és a BioNTech azonban 90 százalék fölötti hatékonyságról számol be friss sajtóközleményében.

Nukleinsav-alapú, két oltással védettséget kialakító oltásának engedélyeztetésére készül még ebben a hónapban a Pfizer gyógyszercég, amely a BioNTech-hel közösen dolgozott a BNT162b2 fejlesztésén. Az első oltástól számított négy héten belül immunitást ad a vakcina, melynek fejlesztési folyamatába 43 538 önkéntes résztvevőt vontak be a cégek közleménye szerint.

Az eredményt 94 megbetegedés bekövetkezte után hozta nyilvánosságra a két cég. A résztvevőkről elmondták: 42 százalékuk sokszínű háttérből érkezik, de nem figyeltek meg komoly biztonsági aggályokra okot adó folyamatot egyiküknél sem a beadott szerrel kapcsolatban. A biztonságra vonatkozó adatokat ugyanakkor még tovább gyűjtik. A teszteket folytatják 164 megbetegedés eléréséig.

"A mai nap fantasztikus a tudomány és az emberiség számára. Covid-19 vakcinánk harmadik fázisú klinikia tesztjeinek első eredményei bizonyítják, hogy az oltás képes megelőzi a koronavírust"

–- idézi a közlemény Albert Bourlát, a Pfizer elnök-vezérigazgatóját. Bourla kiemelte: a rekordokat döntögető fertőzésszámok, a kórházi kapacitások elérésének közelében álló országok és az újranyitással küszködő gazdaságok számára nagy hír, hogy egy lépéssel közelebb jutottunk egy globális krízis végéhez.

A közleményből kiderült, hogy az FDA-val való egyeztetések miatt nem hozták nyilvánosságra adataikat az első 32 eset elérése után: korábban ebből azt a következtetéseket lehetett levonni, hogy nagyon sokára érkezhetnek majd eredmények a cégtől, ha még 32 esetet sem sikerül elérniük. A valóságban megvárták azt, hogy még 64 megfertőződés bekövetkezzen, így összesen 94 eset után hozzák nyilvánosságra adataikat. Ezek alapján a beoltottak és a vakcinát kapottak közötti eseteloszlás 90 százalék fölötti hatékonyságot vélelmez hét nappal a második adag vakcina beadása után. A kísérlet előrehaladtával még változhat a hatékonysági ráta.

"Az oltás első időközi eredményei azt igazolják, hogy sikeresen meg tudja előzni a koronavírus-fertőzést. Ez az innováció, a tudomány és a globális együttműködés győzelme"

– mondta el Ugur Sahin professzor, a BioNTech alapító-vezérigazgatója. Elmondása szerint tíz hónapja épp ennek reményében kezdték meg a munkát, a mostani mérföldkő jelentőségét pedig kiemeltnek tartja ezekben a korlátozásokkal teli napokban. Végső analízist akkor adnak majd, ha 164 megbetegedést érnek el a résztvevők.

A BNT162b2 harmadik fázisú klinikai tesztjeit július 27-én kezdték meg. A 43 538 önkéntesből már a második adagot is megkapta 38 955 fő. Az eredmények közt külön értékelik ki majd azok adatait, akik korábban ki voltak téve a megfertőződésnek.

A Pfizer és a BioNTech idén 50 millió adagot tervez gyártani a vakcinából, ezt jövőre 1,3 milliárd követi majd. Már készítik a biztonsági és gyártási ajánlásaikat a vakcina tömegtermeléséhez, miközben tovább figyelik a tesztekben részt vevőket, akik sorsát hosszú távon is nyomon követik majd.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×