eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A több, hosszú expozíciós idővel készült felvételből számítógéppel összeállított felvételen a Nemzetközi Űrállomás (ISS) látszik az égen Salgótarján Somoskő településrészéről fotózva 2020. május 30-án este. A képen az űrállomás mozgása fényes szakaszként látható.
Nyitókép: A több, hosszú expozíciós idővel készült felvételből számítógéppel összeállított felvételen a Nemzetközi Űrállomás (ISS) látszik az égen Salgótarján Somoskő településrészéről fotózva 2020. május 30-án este. A képen az űrállomás mozgása fényes szakaszként látható. (MTI/Komka Péter)

Változtattak a Nemzetközi Űrállomás pályáján

A korábbi, űrszemét miatti változtatás kavarta meg a helyzetet az orosz teherűrhajó érkezése előtt.

Módosítani kellett a Nemzetközi Űrállomás (ISS) pályáját a Progressz MSZ-15 teherűrhajó fogadására - közölte a Roszkoszmosz orosz űrügynökség. A korrekciót pénteken végezték el a Progressz MSZ-14 teherűrhajó hajtóművének segítségével. A hajtóművet mintegy 262 másodpercig működtették, hogy az ISS pályáját mintegy 900 méterrel csökkentsék.

Eredetileg úgy tervezték, hogy pénteken a Nemzetközi Űrállomás pályáját 500 méterrel megemelik. Július 3-án azonban terven kívüli pályamódosítást kellett végrehajtani, mert különben űrszeméttel ütközött volna. Akkor 900 méterrel megemelték pályáját.

A Progressz MSZ-15 teherűrhajó indítását július 23-ra tervezik a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőtérről. Fedélzetén üzemanyag, víz és gáz érkezik, továbbá az űrhajósok létéhez, illetve az űrkísérletek elvégzéséhez szükséges eszközök.

Az ISS-en jelenleg két orosz űrhajós, Anatolij Ivanyisin és Ivan Vagner teljesít szolgálatot, valamint három amerikai kozmonauta, Christopher Cassidy, Douglas Hurley és Robert Behnken, utóbbi kettő a SpaceX űrhajójával érkezett.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×