Infostart.hu
eur:
398.74
usd:
340.79
bux:
99997.81
2025. július 10. csütörtök Amália
Nyitókép: Forrás: Pexels.com - képünk illusztráció

Eddig példátlan erejű szupernóva-kitörést észlelték

Tízszer nagyobb erejű és mintegy 500-szor fényesebb volt, mint egy átlagos erejű csillagrobbanás.

A kutatást a brit Birminghami Egyetem és az amerikai Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Kutatóközpont munkatársai végezték. Felfedezésüket „egy nagyon nagy tömegű csillag szélsőségesen nagy energiájú szupernóvájaként” írták le. A kitörés az SN2016aps nevet kapta, amely a Földtől mintegy 3,6 milliárd fényév távolságban lévő galaxisban következett be.

Nemcsak mérete és fényessége miatt, hanem más tulajdonságait nézve is látványos volt – mondta Edo Berger, a kutatás társszerzője.

Az ehhez hasonlatos szupernóvák energiájuknak csak egy százalékát bocsátják ki látható fényben, de az SN2016aps sokkal nagyobb arányban sugározza ki az energiát. A szakértők becslése szerint

az SN2016aps kitörésének ereje sok milliárd gigatonna TNT erejével mérhető össze.

Az explóziós felhőben lévő hidrogén szokatlanul nagy mennyisége miatt a csillagászok úgy vélik, a szupernóva eredetileg két összeolvadó csillagból jött létre. Az ilyen események bekövetkezése korábban pusztán hipotéziseken alapultak, létezésüket azonban ez idáig soha nem figyelték még meg csillagászok – olvasható a Space.com-on. Kutatók számításai szerint a szupernova-rendszer a Nap tömegének 50-100-szorosára esik szét.

A kutatók remélik, hogy a SN2016aps alapján hasonló szupernóvákat fognak felfedezni és segítségével megismerhetik az Univerzum korai időszakát jellemző körülményeket.

A tudósok eredményeikről a Nature Astronomy című tudományos lapban számoltak be.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Emelkedéssel zárt Amerika

Emelkedéssel zárt Amerika

A héten minden az amerikai vámok körül forog, tegnap Donald Trump legalább hét újabb országnak küldött levelet a vámok ügyében, és 50 százalékos vámot jelentett be Brazíliára. A befektetőket azonban nem igazán rendítette meg a bejelentések sorozata, inkább az a narratíva erősebb, hogy idővel megszülethetnek a kereskedelmi megállapodások az egyes országokkal. Ennek megfelelően tőzsdéken is kedvezőre fordult a hangulat, Ázsiában többnyire emelkedtek a piacok, és Európában is többnyire folytatódott az erősödés. A magyar tőzsde ma ismét rekordot döntött, miután a BUX index tegnap története során először lépte át a 100 000 pontos szintet. Az USA-ban enyhe pluszban zártak a tőzsdék.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×