Andrew Morgan amerikai és Luca Parmitano olasz űrhajós azt a feladatot kapta, hogy vizsgálja meg az ISS-re 2011-ben feljuttatott spektrométer hűtőcsöveit.
Parmitano azonnal megtalálta a szivárgást a nyolc vezeték egyikében, és második próbálkozásra sikerült is megszüntetnie azt. Az első kísérlet után egy órát kellett várnia a nyomáspróbával, de miután továbbra is szivárgott a hűtőfolyadék, még jobban meghúzta a csavarokat. Ezután felszerelték az alfa-mágneses spektrométer hővédő pajzsát.
Wondering who’s who as you watch the spacewalk?
— NASA (@NASA) January 25, 2020
? @AstroDrewMorgan: red stripes on spacesuit, helmet cam #20
⚪️ @Astro_Luca: no stripes on spacesuit, helmet cam #18. https://t.co/Ixd4cI3MUA pic.twitter.com/bOqVtkpbyN
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szerint a kétmilliárd dolláros, hét és fél tonnás sugárzásmérő a jövő héten folytathatja a kutatást a sötét anyag és az antianyag után. A berendezés fejlesztésében 16 ország 56 tudományos intézete vett részt.
A NASA szerint a spektrométer miatti négy űrséta során az űrhajósok a legbonyolultabb nyílt űrbéli feladatot hajtották végre a Hubble űrteleszkóp javítása óta. Évekig tartott, amíg a NASA szakértői kidolgozták a javítási tervet. A művelet bonyolultsága ellenére az első három űrsétán sem adódtak gondok. Morgannak és Parmitanónak le kellett vágnia a rozsdamentes acélból készült csöveket a régi, elhasználódott hűtőszivattyúkról, és hozzá kellett illesztenie őket a négy új szivattyúra, amivel várhatóan 5-10 évvel meghosszabbodik a sugárzásmérő élettartama.
A szombati űrsétával Luca Parmitano lett az Európai Űrügynökség csúcstartója a nyílt kozmoszban töltött idő tekintetében.