Infostart.hu
eur:
355.42
usd:
313.43
bux:
139544.14
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: Wikipédia/OpenIDUser2

Kiderülhet, hogy pontosan mennyi élelmiszert dobunk ki egy évben

A leginkább pazarolt élelmiszerek listáján első helyen a készételek, a másodikon a pékáruk, a harmadikon pedig a zöldségek és gyümölcsök állnak.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a háztartások egyhetes élelmiszerhulladék termelési szokásait vizsgálja a Maradék nélkül program keretein belül.

A program vezetője, Kasza Gyula elmondta:

a cél, hogy kiderítsék, hány kilogramm táplálékot pazarol el egy magyar átlagember egy év alatt.

A háztartásokat vizsgálják, a munkahelyit és iskolait nem. Külön tartják nyilván a szilárd és folyékony halmazállapotú élelmiszereket is. A programhoz egyelőre száz háztartás jelentkezett, számukra a Nébih biztosítja a szükséges eszközöket.

A Nébih korábban, 2016-ban már csinált egy hasonló felmérést, az akkori eredmények meglepőek voltak. Előzőleg csak becsült értékeket kaptak a magyarok élelmiszerhulladék-termeléséről az ország jólléte és egyéb paraméterek alapján. Ez nagyjából 30 kilogrammot jelentett évente és fejenként. Ezzel szemben a Nébih által lefolytatott kutatás azt mutatta ki, hogy

csaknem a saját testtömegünknek megfelelő mennyiségű élelmiszerhulladékot termelünk,

azaz éves szinten átlag 68 kilogrammot. Ennek a fele az, ami pazarlásnak tekinthető, vagyis olyan étel, amit feleslegesen vettünk meg, főztünk meg, szedtünk ki a tányérra és dobtunk ki a kukába.

A leginkább pazarolt élelmiszerek listáján első helyen a készételek, a másodikon a pékáruk, a harmadikon pedig a zöldségek és gyümölcsök állnak.

Aki szeretne részt venni a felmérésben, az november első hetéig tud jelentkezni maradeknelkul.hu weboldalon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Áfacsökkentést szeretnének a zöldség- és gyümölcstermesztők

Áfacsökkentést szeretnének a zöldség- és gyümölcstermesztők

A hazai zöldség-gyümölcs mintegy 70 százaléka az áruházláncokon keresztül kerül a fogyasztóhoz –ez a szektor fehér és legális –, míg 30 százalék forog más csatornákon annak pedig akár fele is lehet a fekete kereskedelem. Ezen kívül még újabb 10-20 százalék illegális kereskedelmet nem láthat a statisztika – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×