Infostart.hu
eur:
398.88
usd:
341.71
bux:
99997.81
2025. július 11. péntek Lili, Nóra
Nyitókép: Pixabay

Nagy fordulat jön a halálozási okokban

A tehetősebb országokban kevesebb a szív- és érrendszeri okból bekövetkező halál a jobb ellátás miatt, de a rák ott is megállíthatatlan.

Világszerte a szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálesetet, a gazdagabb országokban viszont a rák van az első helyen. Ez persze visszafelé is igaz: a szegényebb országokban többen halnak meg szív- és érrendszeri betegségek miatt - írja a BBC.

Mindez abból a tanulmányból derül ki, amit az Európai Kardiológiai Kongresszuson mutattak be Párizsban, és a kanadai McMaster Egyetem kutatói által vezetett csapatnak köszönhető. A kutatásban 160 ezer esetet vizsgáltak 2005 és 2016 között, 35 és 70 év közöttieket, az átlagéletkor 50 év volt.

Kiderült, hogy a szegényebb és közepes bevételű országokban a halálesetek 40 százaléka volt szív- és érrendszeri betegség következménye, míg ez a szám a gazdagabb országokban kevesebb mint 25 százalék volt. A kutatók szerint ennek oka, hogy

a gazdagabb országokban ezeket a betegségeket jobb gyógyszerekkel és kórházi ellátással kezelik.

A gazdagabb országokban ugyanakkor a halálesetek 37 százalékáért a rák volt a felelős.

A Brit Szívegészségügyi Alapítvány (British Heart Foundation) egyik munkatársa kiemelte: észrevehető a javulás, egyre többen élik túl a szívrohamokat és az agyvérzéseket, ugyanakkor megnőtt a számuk azoknak, akik a szövődmények miatt rokkanttá válnak.

A kutatók szerint néhány évtizeden belül világviszonylatban is a rák válhat az első számú halálokká.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Emelkedéssel zárt Amerika

Emelkedéssel zárt Amerika

A héten minden az amerikai vámok körül forog, tegnap Donald Trump legalább hét újabb országnak küldött levelet a vámok ügyében, és 50 százalékos vámot jelentett be Brazíliára. A befektetőket azonban nem igazán rendítette meg a bejelentések sorozata, inkább az a narratíva erősebb, hogy idővel megszülethetnek a kereskedelmi megállapodások az egyes országokkal. Ennek megfelelően tőzsdéken is kedvezőre fordult a hangulat, Ázsiában többnyire emelkedtek a piacok, és Európában is többnyire folytatódott az erősödés. A magyar tőzsde ma ismét rekordot döntött, miután a BUX index tegnap története során először lépte át a 100 000 pontos szintet. Az USA-ban enyhe pluszban zártak a tőzsdék.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×