eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Nyitókép: Pixabay.com

Csak semmi pánik, jön a hőálló burgonya

A klímaváltozás az ember egyik alapvető élelmiszerét, a burgonyát is fenyegeti. Német kutatók azonban a melegedő klímához alkalmazkodó, hőálló burgonyát fejlesztettek ki. Magyarországon pedig szárazságtűrő burgonyát nemesítenek.

Apró, fekete bogyó a burgonya termése, az emberek azonban nem ezt a termést, hanem a növény a földben rejlő gumóját fogyasztják. Ha azonban a száraz vagy túlzottan meleg az időjárás, a növény túlélő üzemmódba kapcsol, és a raktározásra szolgáló gumós gyökér helyett a szaporodásra, a termés érlelésére fordítja energiáját. Így az egyre melegedő klimatikus viszonyok között kevesebb, vagy akár egyetlen egy burgonyagumó sem terem.

A németországi Friedrich Alexander Egyetem kutatói azonban egy biokémiai kísérletben kikapcsolták a burgonya stresszérzékelő rendszerét. A kísérleti eljárást Baráth Szilveszter, a Pannon Egyetem Burgonyakutatási Központjának munkatársa mutatta be az InfoRádióban.

"A kutatók klímakamrában vizsgálták a növényeket, nappal 29, éjszaka 27 fokos hőmérsékletnek tették ki őket. Felfedezték, hogy egy bizonyos RNS, az örökítő anyag egyik változata kapcsolódik be, ha hőstressznek teszik ki a burgonyát. Ez az RNS-molekula aktivál egy olyan fehérjét, egy enzimet, amely beindítja azt a reflexet, hogy szárazságtűrő üzemmódba kapcsol. Ha ezt a molekulát sikerül kikapcsolni, akkor nem aktiválja az enzimet, ezért a gumó fejlesztésére fog továbbra is koncentrálni" - mondta Baráth Szilveszter, és felhívta a figyelmet, a német kísérlet nem számít génmódosításnak, mert a burgonya saját örökítőanyagát, a saját génjeit használják fel a változtatáshoz.

A német kutatók tesztjeiket egyelőre laboratóriumi közegben végezték, a következő lépésben terepkörülmények között fogják tesztelni a burgonyákat.

A Pannon Egyetem Burgonyakutatási Központjának munkatársa hozzátette, Magyarországon hasonló módszerekkel a szárazságtűrő burgonya faj nemesítésén dolgoznak.

"Mi is ugyanilyen génvizsgálatokat folytatunk, a White Lady fajtának már korábban feltérképeztük a genotípusát. Ebben keressük azt a gént, amely a szárazságtűrést aktiválja, amikor a növény stresszes időszakában van" - mondta Baráth Szilveszter.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kolbenheyer Zsuzsanna a női NOB-elnökről: az egyenjogúsítás megkezdődött

Kolbenheyer Zsuzsanna a női NOB-elnökről: az egyenjogúsítás megkezdődött

Sokat javult a férfiak és nők aránya a nemzetközi sportvezetésben; a múlt héten elsőként választottak női elnököt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság élére a zimbabwei Kirsty Coventry személyében, de még mindig vannak sportágak, amelyek esetében nagyon erős a férfidominancia. Az InfoRádió Kolbenheyer Zsuzsannát, a Magyar Jégkorong Szövetség elnökét, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Jégkorong Szövetség elnökségi tagját kérdezte.

Demkó Attila az ukrajnai békefenntartásról: jelképes törekvés, Európa önmagában kevés hozzá

Az Egyesült Államok segítsége nélkül nagyon mérsékeltek az európaiak lehetőségei, így a hajlandók koalíciója korlátozott számban legfeljebb elrettentő céllal küldhet katonákat Ukrajnába – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet Stratégiai Jövők Programjának vezetője. A biztonságpolitikai szakértő arról is beszélt, mely szankciók szigorításával lehetne még inkább megnehezíteni Oroszország helyzetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×