eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Csak semmi pánik, jön a hőálló burgonya

A klímaváltozás az ember egyik alapvető élelmiszerét, a burgonyát is fenyegeti. Német kutatók azonban a melegedő klímához alkalmazkodó, hőálló burgonyát fejlesztettek ki. Magyarországon pedig szárazságtűrő burgonyát nemesítenek.

Apró, fekete bogyó a burgonya termése, az emberek azonban nem ezt a termést, hanem a növény a földben rejlő gumóját fogyasztják. Ha azonban a száraz vagy túlzottan meleg az időjárás, a növény túlélő üzemmódba kapcsol, és a raktározásra szolgáló gumós gyökér helyett a szaporodásra, a termés érlelésére fordítja energiáját. Így az egyre melegedő klimatikus viszonyok között kevesebb, vagy akár egyetlen egy burgonyagumó sem terem.

A németországi Friedrich Alexander Egyetem kutatói azonban egy biokémiai kísérletben kikapcsolták a burgonya stresszérzékelő rendszerét. A kísérleti eljárást Baráth Szilveszter, a Pannon Egyetem Burgonyakutatási Központjának munkatársa mutatta be az InfoRádióban.

"A kutatók klímakamrában vizsgálták a növényeket, nappal 29, éjszaka 27 fokos hőmérsékletnek tették ki őket. Felfedezték, hogy egy bizonyos RNS, az örökítő anyag egyik változata kapcsolódik be, ha hőstressznek teszik ki a burgonyát. Ez az RNS-molekula aktivál egy olyan fehérjét, egy enzimet, amely beindítja azt a reflexet, hogy szárazságtűrő üzemmódba kapcsol. Ha ezt a molekulát sikerül kikapcsolni, akkor nem aktiválja az enzimet, ezért a gumó fejlesztésére fog továbbra is koncentrálni" - mondta Baráth Szilveszter, és felhívta a figyelmet, a német kísérlet nem számít génmódosításnak, mert a burgonya saját örökítőanyagát, a saját génjeit használják fel a változtatáshoz.

A német kutatók tesztjeiket egyelőre laboratóriumi közegben végezték, a következő lépésben terepkörülmények között fogják tesztelni a burgonyákat.

A Pannon Egyetem Burgonyakutatási Központjának munkatársa hozzátette, Magyarországon hasonló módszerekkel a szárazságtűrő burgonya faj nemesítésén dolgoznak.

"Mi is ugyanilyen génvizsgálatokat folytatunk, a White Lady fajtának már korábban feltérképeztük a genotípusát. Ebben keressük azt a gént, amely a szárazságtűrést aktiválja, amikor a növény stresszes időszakában van" - mondta Baráth Szilveszter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×