eur:
413.96
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Az egyik hajtó kutyája indulásra vár a kelet-csehországi Orlice-hegységben rendezett nemzetközi kutyaszánversenyen 2019.  január 25-én. A versenyzők négy nap alatt 222 km-t tesznek meg, és egy éjszakát a szabadban táborozva kell eltölteniük. Az idei versenyen 11 országból 100 hajtó 700 kutyával indult.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Több tucat faj tűnhet el a kutyák miatt

A macskák és a patkányok után a harmadik legveszedelmesebb ragadozófaj, amit az ember szabadított rá a vadon élő állatokra, a kutyáké.

Jelenleg nagyjából egymilliárd kutya él a világon, és bár nincsenek pontos adatok a vadon élő és a szabadon kószáló ebekről, a környezetvédők szerint a számuk folyamatosan növekszik. Ezek a kutyák jelenleg nagyjából 200, köztük 30 súlyosan veszélyeztetett, 71 veszélyeztetett és 87 sebezhető állatfajra jelentenek fenyegetést. A fajok majdnem fele emlősfaj, 78 madárfaj, 22 hüllőfaj és három kétéltűfaj – írta a BBC cikke alapján a beol.hu.

A kutatók szerint a vadon élő és szabadon tartott vagy kószáló kutyák eddig csaknem egy tucat állatfaj, köztük egy vadmadárfaj kipusztulásában játszottak közre,

így a macska és a patkány után immár a harmadik legveszedelmesebb ragadozó, amelyet az ember szabadított rá a természetre.

A Biological Conservation című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a probléma a legsúlyosabban Ázsia néhány részét, Közép- és Dél-Amerikát, a karibi térséget és Óceánia egyes területeit sújtja.

A szakértők szerint a magukra hagyott és rendszeresen szabadon engedett kutyák ötféle módon hatnak a vadvilágra:

  • ragadozókként megölik a vadállatokat,
  • megbolygatják az ökoszisztémát,
  • betegségeket – elsősorban veszettséget és szopornyicát – adnak át a vadaknak,
  • versengenek velük a zsákmányért
  • és – főleg Európában – szaporodnak a farkasokkal.
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×