eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: NASA

Folyékony víz lehet a Marson egy most felfedezett tóban

A vörös bolygó déli jégsapkája alatt felfedezett nagyméretű tó lehet a legalkalmasabb arra, hogy élet nyomai után kutassanak benne.

Nagy, mintegy 20 kilométer hosszú tó húzódik meg a Mars déli jégsapkája alatt, és vélhetően folyékony víz található benne - írta a Science News egy Mars-szonda felfedezése alapján. Azt már feltételezték, hogy időszakos vízfolyások kialakulhatnak a bolygón, de

a folyékony víz állandó jelenlétére most először találtak bizonyítékot.

Az Európai Űrügynökség Mars Express szondájának MARSIS radarberendezése úgy találta meg a tavat, hogy "belát" a bolygó felszíne alá: a radarhullámok máshogy verődnek vissza a sziklákról, a jégről vagy épp a folyékony vízről.

Összefésülve 29 darab, 2012 májusa és 2015 vége között készült radarfelvételt (lásd a jobb oldali fotót @R. Orosei/Science 2018), a MARSIS egy olyan világos foltot talált a Mars déli jégsapkája alatt, amelyet körben sötét vonal szegélyez. Végigvéve a lehetséges forgatókönyveket, arra jutottak: ez folyékony vizet tartalmazó tó lehet.

Létezését az is megerősítheti, hogy Grönland jege alatt is található egy ehhez hasonlatos tó.

A bolognai Nemzeti Asztrofizikai Intézet munkatársa, Roberto Orosei és társai a Science magazinban tették közzé eredményeiket, amelyek szerint

a tó másfél kilométer vastag jégréteg alatt húzódhat meg.

Mivel a jégréteg alatt -68 Celsius-fok lehet a hőmérséklet, a tiszta víz megfagyna, még a jégréteg okozta nagy nyomás alatt is, ezért a kutatók szerint nem tiszta víz van a tóban: a nátrium-, magnézium- és kálciumsók rendkívül elterjedtek a Marson, és talán ezek jelenléte miatt marad folyékony a víz.

Az is lehet, hogy a tóban több az iszap, mint a víz, de még így is alkalmas lehet az élet kifejlődésére

- mondta Briony Horgan, az indianai Purdue Egyetem tudósa.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×