eur:
409.32
usd:
374.42
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Megtizedelheti Európa lakosságát egy újfajta probléma

Megtizedelheti Európa lakosságát egy újfajta probléma

Három európaiból kettőt érinteni fog a változás.


Az időjárási katasztrófáktól bekövetkező halálesetek száma az 50-szeresére emelkedhet az évszázad végére, ha a klímaváltozás hatásait nem sikerül megfékezni - figyelmeztetnek tudósok.

Egy, a The Lancet Planetary Health című folyóiratban a napokban megjelent tanulmány arra mutatott rá, hogy a klímaváltozás egyre gyorsabban növekvő terhet tesz a társadalmakra, és 3 európaiból kettőt érinteni is fog, ha az üvegházhatás és az extrém időjárás hatásait nem kontrolláljuk - írta a napi.hu.

A tanulmány szerint, ha az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása nem csökken, és nincs javulás az extrém időjárási hatások csökkentésére irányuló intázkedések terén, akkor Európában az időjárás miatt bekövetkező halálesetek száma az 1981-2010 között mért éves átlag háromezerről a 2071-2100 közötti időszakban átlagosan éves 152 ezerre emelkedhet.

  • Ha sürgősen nem fékezzük meg a globális femelegedést, akkor mintegy 350 millió európai válhat évente kiszolgáltatottá a káros éghajlati szélsőségeknek az évszázad végére - mondta a BBC szerint Giovanni Forzieri, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának munkatársa, aki a kutatás egyik vezetője is volt.
  • A kutatók szerint a hőhullámok lesznek a leghalálosabbak, ezek okozhatják ugyanis az időjárás hatásaihoz köthető halálesetek 99 százalékát. Évente több mint 150 ezren veszíthetik életüket csak emiatt az évszázad végén.
  • A szélsőséges időjárás leginkább a Dél-Európában élőket érintheti, ott szinte mindenkit, míg Közép-Európában a lakosság 64, Észak-Európában pedig a lakosság 36 százalékát érheti el.
Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×