Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
Magyar tudósok eredményeivel javul a memóriánk

Magyar tudósok eredményeivel javul a memóriánk

Az idegrendszer működésével kapcsolatos alapvető felfedezést tettek az MTA Természettudományi Kutatóközpontjának kutatói. Eredményük hozzájárulhat a kognitív zavarok jobb megértéséhez és hatékonyabb kezeléséhez is.

Régóta ismert, hogy az alvás javítja az emlékezőképességet, ahogy az is, hogy az alvásmegvonás egyik alapvető következménye a memória romlása.

Különösen fontos szerepet játszik ebben a tekintetben egy, a legmélyebb alvásfázisra jellemző agyi ritmus, az úgynevezett lassúhullám-aktivitás, aminek csökkenése közvetlenül gátolja a memória hosszú távú rögzülését.

Annak ellenére azonban, hogy a lassúhullám-aktivitás kiemelkedő szerepe régóta ismert, ma sem tudjuk ennek a pontos működését, ahogy azt sem, mi okozza más hasonló állapotok, mint például az epilepszia megjelenését.

Az MTA TTK Szerves Kémiai Intézet kutatói most egy, a nevét csillagszerű alakjáról kapó sejttípus, az asztrociták szerepét írták le ebben a folyamatban.

Magyar tudósok eredményeivel javul a memóriánk

Az asztrociták, bár számbelileg agyunk legnépesebb sejttípusát alkotják, szerepüket tekintve sokáig alulértékeltek voltak.

Úgy tartották, hogy feladatuk kizárólag az idegsejtek „életben tartására" korlátozódik.

Az utóbbi egy-két évtized kutatásai alapján azonban nyilvánvalóvá vált, hogy erősen ellenőrzik az idegsejtek működését, jelentős mértékben befolyásolják a sejtek közötti információátadás helyszínének az aktivitását.

Héja László és a Funkcionális Farmakológiai Kutatócsoport munkatársai ezen a vonalon tovább haladva azt feltételezték, hogy az asztrociták nemcsak egyedi szinten, hanem az asztrocita-hálózatok nagyobb léptékben is befolyásolják az idegsejtek hálózati működését, és ezt sikerült is kimutatniuk. 

Az MTA KOKI munkatársaival közösen patkányokon igazolták, hogy

az asztrociták lehetnek az idegsejtműködést összehangoló szimfónia karmesterei.

A kutatók reményei szerint e működés felismerése a jövőben hozzájárulhat a kognitív zavarok, demenciák jobb megértéséhez és hatékonyabb kezeléséhez is.

Címlapról ajánljuk
Jobb és gyorsabb hozzáférés, kedvezőbb lehetőségek – nagy változások az élődonoros veseátültetésben

Jobb és gyorsabb hozzáférés, kedvezőbb lehetőségek – nagy változások az élődonoros veseátültetésben

Hatályba lépett az élődonoros vesecsereprogramra vonatkozó jogszabály módosítása, amivel jelentősen javul a betegek donorszervhez jutási esélye. Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója az InfoRádióban elmondta: országosan működő programot dolgoztak ki, így minden érintett reménykedhet a gyors transzplantációban. Kiemelte, hogy már párok között is el lehet elvégezni az átültetéseket, így jelentősen megemelkedik az optimálisan kompatibilis párosításoknak a valószínűsége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×