Békés megyében több okra vezethető vissza a méhpusztulás, ami
a méhek 18-25 százalékát érintette
– közölte az elnök.
„Az egyik tényező egyértelműen a Varroa-atka, amely ellen a méhészek egy része későn kezdte el a védekezést. Ennek következményeként pedig már nem egészséges méhekkel mentek telelőbe” - indokolta Haász Ferenc.
A másik ok a kicsit hidegebb tél volt, ami önmagában még nem lett volna olyan nagy gond. Ám a legyengült méhcsaládok ezt a hosszú telelési időszakot a kaptárban töltötték, eközben a méhek szervezetében felszaporodott a salakanyag, aminek a következménye a nozéma kór – folytatta a szakértő.
„Ezek mind hozzájárultak ahhoz, hogy
a méhek minimum 20 százaléka elpusztult Békés megyében,
és az országos adatok is megközelítőleg egyeznek ezzel az aránnyal” - összegezte.
Haász Ferenc szerint még nem lehet tudni, hogy mennyi méz lesz idén.
„Mert ugyan a méhcsaládok száma jelentősen csökkent, a mézgyűjtést nagy mértékben befolyásolja az időjárás is. Tehát ha esetleg az akácvirágok nem fagynak el, a repcevirágzás idején jó idő lesz a méhészek számára, akkor csúcsteljesítménnyel ugyan nem büszkélkedhetnek a méhészek, de egy közepes teljesítmény még enne kellenére elérhető” - mondta a Békés Megyei Méhész Egyesület elnöke.
„Ha ezek a körülmények nem kedvezően alakulnak, akkor
elképzelhető, hogy az évtizedek egyik leggyengébb éve lesz az idei”
- hangsúlyozta Haász Ferenc.
A szakember elmondta, hogy Magyarországon egy viszonylag gyenge termelési évben is előállítható a hazai szükséglet, mert bőségesen van magyar méz ahhoz, hogy a hazai igényeket kielégítse.
„Természetesen egy rossz évben drágulhat a méz, emiatt pedig esetleg bejöhet a kevésbé jó minőségű olcsóbb méz is. Éppen ezért mindenkinek termelői mézet érdemes vásárolnia, mert a magyar méhésztársadalomban megbízhat, az általuk termelt mézek minősége kifogástalan” - hangsúlyozta Haász Ferenc.
A Békés Megyei Méhész Egyesület elnöke elmondta, hogy
most van itt az ideje, hogy a kaptárakba benézzenek, és meggyőződjenek a méhcsaládok állapotáról.
Ezután kell az érdekképviseletnek felmérnie a reális helyzetet, és végiggondolnia, hogy milyen kártalanítás járhat a méhészeknek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!