eur:
411.08
usd:
394.93
bux:
79233.93
2024. november 22. péntek Cecília

Kezdhet rettegni, ha nagy forgalmú út mellett él

A nagy forgalmú utak mentén élőknél nagyobb a demencia kialakulásának kockázata kanadai kutatók frissen megjelent tanulmánya szerint.

A Lancet orvosi folyóiratban publikált kutatás arra az eredményre jutott, hogy a demens esetek 7-11 százalékáért a forgalom lehet a felelős azoknál az embereknél, akik egy forgalmas út 50 méteres körzetében élnek.

A kutatók, akik 11 éven át kísértek figyelemmel csaknem kétmillió kanadai lakost, azt állapították meg, hogy a forgalom miatti légszennyezettség és zaj is okolható a szellemi képességek hanyatlásáért.

Világszerte megközelítőleg 50 millió ember szenved demenciában. Az emlékezet és a szellemi képességek hanyatlásával járó betegség okait azonban egyelőre nem sikerült megállapítani.

A tanulmány szerzői a kanadai Ontario tartományban csaknem kétmillió ember állapotát követték 2001 és 2012 között. Ez idő alatt 243 ezer 611 demenciás esetet diagnosztizáltak. Kiderült, hogy a forgalmas utak közelében élők voltak kitéve a legnagyobb kockázatnak.

A kutatók szerint egy forgalmas út 50 méteres körzetében élőknél 7 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia. Az úttól 50 és 100 méter közötti távolságra élőknél 4 százalékkal nőtt a kockázat, a forgalomtól 101-200 méterre lakóknál pedig 2 százalékos rizikóemelkedést találtak.

A tudósok más kockázati tényezőket is figyelembe vettek, köztük a szegénységet, az elhízást, az iskolai végzettséget és a dohányzást is, hogy kiegyensúlyozottabb képet kapjanak.

A népsűrűség növekedése és az urbanizáció miatt egyre többen élnek a forgalmas utak közelében, így még a demencia kockázatának mérsékelt növekedése is komoly közegészségügyi problémát okozhat - mondta Hong Chen, az ontariói közegészségügyi szervezet (PHO) kutatója, a tanulmány egyik szerzője.

Mint hozzáfűzte, további kutatásokra van szükség a kapcsolat megértéséhez, különösen a forgalom különböző következményei - légszennyezés, zaj - hatásainak vizsgálatával kapcsolatban.

A tanulmány szerint a zajnak, a levegőben szálló ultrafinom részecskéknek, a nitrogén-oxidoknak és a gumikról leváló részecskéknek is közük lehet a demenciakockázat növekedéséhez. A tudósok azonban a tanulmányban csak azt térképezték fel, hogy a demensek hol élnek, azt még nem tudták bizonyítani, hogy a forgalmas utak közelsége okozza a betegséget.

A kutatók vizsgálták a sűrű forgalom és egyéb súlyos idegrendszeri betegségek, a Parkinson-kór és a szklerózis multiplex kialakulása közötti esetleges összefüggéseket is, ezeknek a betegségeknek az esetében azonban a forgalmas út közelsége nem jelentett kockázatnövekedést.

A BBC News által megszólaltatott brit szakértő, Tom Dening, a Nottinghami Egyetem Demenciaközpontjának igazgatója "érdekesnek és provokatívnak" nevezte a tanulmányt.

"Valószínű, hogy a kipufogógázok okozta légszennyezés hozzájárulhat az agy megbetegedéséhez, ami idővel esetleg növeli a demencia kockázatát. Ez persze majd fokozza az emberek nyugtalanságát, akik a nagy forgalmú utak közelében élnek. Súlyosan szennyezett levegőjű környezetben lakni vitán felül rendkívül kellemetlen, nehéz lenne azt feltételezni, hogy ez bárkinek jó lehet" - mondta Dening.

A szakemberek szerint a demencia kockázata egészséges életmóddal, a dohányzás elhagyásával, testmozgással és egészséges étkezéssel csökkenthető legjobban.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×