„Azt elég régóta tudjuk, hogy az az anyag, ami világít és fényes az univerzumban – a csillagok fénye – nem magyarázza meg az összes tömeget, amiről egyébként tudjuk, hogy ott van” - mondta a sötét anyaggal kapcsolatban az ELTE Fizikai Intézetének tanszékvezetője.
„Ha ránézek egy olyan galaxisra, mint amilyen a Tejútrendszer is, mondjuk az Andromédára – ami a legközelebbi nagy galaxis –, akkor abban látok ezer milliárd csillagot fényleni összeolvadva egy forgó spirálkarokkal teli tányér mentén. Viszont ha megnézem, hogy körülötte a galaxis szélén milyen sebességgel keringenek a csillagok, akkor Newton törvénye alapján ki tudom számolni, hogy mennyi anyagmennyiség kell, hogy legyen ebben a galaxisban” - mondta Frei Zsolt.
„Így megállapítjuk, hogy tízszer annyi anyagmennyiség van a galaxisban, mint amennyit látunk a világító csillagokban. Ezért mondjuk azt, hogy egy tipikus galaxisban az anyag 90 százaléka hiányzik, ezt nevezzük sötét anyagnak, merthogy nem világít” - magyarázta az egyetemi tanár.
Kijelentette: „tudjuk, hogy tágul a világegyetem. Már Edwin Hubble amerikai csillagász 1920-as években végzett munkája óta egészen pontosan tudjuk, hogy tágul az univerzum.”
Hozzátette: az viszont, hogy lassul vagy gyorsul ez a tágulás, mostanáig vitatéma volt.
„Az elmúlt években konszenzus látszik kialakulni abban a kérdésben, hogy nemcsak tágul, hanem gyorsulva tágul az univerzumunk. Ez a gyorsulás az egyelőre még kevésbé ismert sötét energiának a következménye” - közölte a tanszékvezető.
Az egyetemi tanár elmondta, hogy alaposan megnézte azt a cikket, amiben esetleg cáfolják azt, hogy létezik a sötét energia, vagy hogy gyorsulva tágul az univerzum.
Az ELTE Fizikai Intézetének tanszékvezetője szerint ennek a kutatási eredménynek a sajtóban hangoztatott interpretációja nem igaz.
„A cikknek is az a címe, hogy 'Marginal Evidence for Expanding Universe'. Tehát nem azt mondják, hogy nincs erre mérési eredmény, evidencia, hanem azt, hogy marginális, szerintük még nem konklúzív” - közölte a szakember.
„Mások szerint konklúzív, míg szerintük kicsit gyenge még ez az evidencia. De azt mindenképpen látjuk, hogy tágul, és gyorsulva tágul az univerzum” - hangsúlyozta Frei Zsolt.
„Az igazi kérdés az, hogy tíz év múlva milyen égi térképező projektek lesznek, amik annyira pontosan tudnak univerzum-szerkezetet térképezni, hogy annak a statisztikai leírásából mondjuk a fizikai állapot egyenlete megállapítható a sötét energiának” - közölte az ELTE Fizikai Intézetének tanszékvezetője.
„Ez egy érdekes kérdés, és ez legalább egy évtizedre előre feladatot ad nekünk” - tette hozzá.
November 3-a a Magyar Tudomány Ünnepe, amelynek leghangsúlyosabb része az MTA budapesti székházában rendezett ismeretterjesztő előadássorozat. Az előadássorozatról – amelyben többek között a sötét anyagról is hallgathatnak előadást az érdeklődők – az akadémia honlapján olvashatnak részletesebben. Az előadások ingyenesen látogatók, ám előzetes regisztrációhoz kötöttek.