A selyemfényű puszpángmoly egy olyan kártevő lepkefaj, ami Európában nem őshonos. 2011-ben jelent meg először Magyarországon Sopron és Kőszeg környékén - közölte Ripka Géza.
„Egy háromnemzedékes lepkefajról van szó, viszonylag nagy termetű lepkéjének a szárnyfesztávolsága 4 centiméter is lehet. A kártevője a lárva, amely egy zöldes színű, szőrös felszínű hernyó, a feje fekete, és a testén fekete csíkok vannak” – részletezte.
Tapasztalataik szerint a kárt megelőzni csak akkor lehet, ha időben felismerik a hernyók jelenlétét, azt, hogy kicsi lárvák vannak a bokrokon.Az osztályvezető elmondta, már most előjöttek a hernyók a telelőhelyükről, megjelentek a hernyók a buxus bokrokon, és rágják a fiatal hajtásokat. A kis hernyók kezdetben csak hámozgatják a hajtásokat, a nagyobb, kifejlett hernyók azonban már teljesen lerágják a buxus, a puszpáng levelét.
„Csak úgy lehet megelőzni a továbbterjedést, ha a megtámadott leveleket, hajtásokat levágjuk és megsemmisítjük. Nem csak a külső leveleket kell ellenőrizni, hanem alaposan be kell nézni a bokrok belsejébe is, mert ott is meghúzódhatnak a kis lárvák. Emellett lehet védekezni rovarölő szerekkel is” - tanácsolta Ripka Géza.
Közölte, hogy az elmúlt évben az ország sok pontjáról kaptunk bejelentést, és tulajdonképpen két-három év alatt át is rohant Magyarországon, most már minden megyében megtalálható a kártevő.
Akinek van a kertjében buxus bokor, most érdemes alaposan átnézni azokat – figyelmeztetett a szakember. Ha valaki ezt elmulasztja, a bokrokat szinte teljesen lerághatják a hernyók, eltűnnek a levelek róla – tette hozzá.
„A Magyarországon meghonosodott ázsiai lepkefaj létezéséről és jelenlétéről jó, ha minél többen tudnak, de senkinek sem kötelező azt bejelenteni, ha a kertjében ilyen hernyókat talál” - mondta a Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal osztályvezetője.