Infostart.hu
eur:
354.22
usd:
311.5
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
A kanadai Shady Elnahas (fehérben) és a svájci Daniel Eich küzd a legjobb 16 közé jutásért a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi cselgáncstornája 100 kg-os súlycsoportjában játszott mérkőzésen a párizsi Mars-mező Arénában 2024. augusztus 1-jén.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Döbbenetes változásokon ment át három év alatt a cselgáncs világa

Kiszélesedett a cselgáncs élmezőnye az előző olimpia óta, másképpen fogalmazva, még mindig a japánoké a vezető szerep, de a dominanciájuk nem olyan lehengerlő, mint Tokióban volt. 2021-ben, rendező országként kilenc aranyérmet és összesen 12 érmet nyertek. Most „csak” három aranyat és „csupán” kilenc érmet. A leglényegesebb változás: Tokióban öt ország osztozott a 15 aranyon, Párizsban ellenben tizenegy.

Néhány feltűnő változás, a két éremtáblázatot (Tokió, Párizs) összehasonlítva.

Mind a kétszer a rendező ország szerezte a legtöbb érmet. 2021-ben természetesen a japánok, most pedig a franciák.

Nagyon előretörtek a közép-ázsiai, ex-szovjet köztársaságok. Az aranyérmek több mint egyharmadát (!) elvitték, a tizenötből hatot. Két olimpiai bajnoka lett az azerieknek, egy-egy a georgiaiaknak, az üzbégeknek és a kazahoknak. Érmet (két bronzot) nyertek a tádzsikok is. Tokióban a georgiaiak remekeltek (1 arany, 3 ezüst), ezt nagyjából megismételték most (1-2-0). Az azeriek, az üzbégek és a kazahok 2021-ben is nyertek már érmet, egy-egy bronzot.

Kiválóan szerepeltek a brazilok, akik a két tokiói bronzzal szemben most 1-1-2-vel végeztek. Ez még a 2016-os riói szereplésüknél (1-0-2) is jobb.

A férfiaknál a nagyszerű Teddy Riner diadala előtt kizárólag japán, vagy közép-ázsiai (exszovjet) győztest avattak. A nőknél szélesebb volt a paletta. Mind a hét súlycsoportban más ország versenyzője nyert, itt a franciák – nagy csalódásukra – nem nyertek, mégis három európai is olimpiai bajnok lett, a szlovén Andreja Leški, a horvát Barbara Matić és az olasz Alice Bellandi.

A franciák megnyerték a csapatversenyt, de a versenyzőnőik miatt nem voltak boldogok: a hét indulójukból öt bronzérmes lett, döntőbe senki sem jutott. Ennél sokkal többre számítottak.

A koszovói cselgáncsozó nők ismét nyertek két érmet, egy ezüstöt és egy bronzot.

Az ország 2016 óta vesz részt az olimpián, négy sportolónőjük öt érmet nyert Rióban, Tokióban és Párizsban. Két érme egyedül a Japánban aranyat, most ezüstöt szerző Distria Krasniqi.

Teddy Riner már a negyedik aranyérmével is minden idők legeredményesebb cselgáncs olimpikonja lett, hát még az öttel. Három ebből az egyéni arany (2012, 2016, 2024), s kettő a csapattal szerzett. Egy rekord nem az övé: a japán Nomura Tadahiro három egymást követő olimpián nyert három egyéni aranyat (1996–2004).

Párizs, 2024. augusztus 1.
Vég Zsombor (fehérben) a szerb Aleksandar Kukolj ellen küzd a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi cselgáncstornája 100 kg-os súlycsoportjának selejtező körében a párizsi Mars-mező Arénában 2024. augusztus 1-jén.
MTI/Kovács Tamás
Párizs, 2024. augusztus 1. Vég Zsombor (fehérben) a szerb Aleksandar Kukolj ellen küzd a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi cselgáncstornája 100 kg-os súlycsoportjának selejtező körében a párizsi Mars-mező Arénában 2024. augusztus 1-jén. MTI/Kovács Tamás

Egy valami nem változott: mind a két olimpián, 2021-ben és 2024-ben is (véletlenül) éppen 26 ország nyert érmet. Tokióban köztük volt a magyar is, Párizsban, Pupp Réka kitűnő szereplésével, csak közel jártunk ehhez.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is láttuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de Amerikában és Európában is emelkednek a piacok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×