A magyarok csütörtökön 18 órától a Koreai Köztársaság csapata ellen kezdik meg szereplésüket Kristianstadban, majd szombaton 20.30-tól Izlanddal, jövő hétfőn 20.30-tól pedig Portugáliával találkoznak. A középdöntőbe az első három helyezett jut, és magukkal viszik a másik két továbbjutó elleni eredményüket. A magyar együttes a göteborgi középdöntőben a Svédország, Brazília, Uruguay, Zöld-foki Köztársaság négyes első három helyezettjével játszhat.
A középdöntő-csoportok első és második helyezettjei jutnak a negyeddöntőbe.
A magyar szövetség elvárása azért a legjobb hét közé kerülés a válogatottal szemben, mert
az garantálná a részvételt a jövő évi párizsi olimpia egyik selejtezőtornáján.
Erre minden bizonnyal a nyolcadik és a kilencedik helyezettnek is lehetősége lesz, ha a hét közé jutnak az olimpiai címvédő, jövőre pedig házigazda franciák, illetve más olyan válogatott, amely később közvetlenül kijut az ötkarikás játékokra, például a jövő évi Európa-bajnok.
Az esélylatolgatások szerint azért kellene a magyaroknak a maximális négy pontot magukkal vinniük a csoportkörből, mert a középdöntőben – a legutóbbi világbajnokságon ezüst-, az Európa-bajnokságon aranyérmes – Svédország legyőzésének hazai környezetben kevés a valószínűsége.
Az erőviszonyok alapján úgy tűnik, a legkönnyebb csoportellenféllel kezdenek a magyarok. A dél-koreaiak játékstílusa kevésbé ismert – legutóbb a 2012-es londoni olimpián találkozott egymással a két csapat –, ám az ázsiaiak közelmúltbeli mérkőzései közül ötnek a videofelvétele is a szakmai stáb rendelkezésére áll. Árulkodó, hogy december végén a koreaiak – akiknek Rolando Freitas személyében portugál kapitányuk van – hat góllal legyőzték Brazíliát, majd Lengyelországtól csak négy, Tunéziától pedig három találattal kaptak ki.
Izlanddal és Portugáliával a 2020-as és a tavalyi Európa-bajnokságon is játszottak a magyarok, a mérleg egy-egy győzelem és vereség volt mindkét együttessel szemben. A felkészülés során az izlandiak – keretükben a veszprémi Bjarki Már Elíssonnal – előbb 31–30-ra nyertek, majd 33–31-re kikaptak Németországban, míg a portugálok – a szegedi Miguel Martins irányításával – 11 góllal kikaptak Norvégiától, majd az Egyesült Államokat 12-vel, Brazíliát pedig három találattal verték.
A Handball World szakportál szerint sok szakértő Izlandot éremesélyesnek tartja, de Gudmundur Gudmundsson szövetségi kapitány úgy fogalmazott, először tovább kell jutniuk abból a csoportból, amelyik szerinte a legnehezebb a nyolc közül.
„Magyar betegség”
A magyaroknál a közös munka első szakasza december 27. és 30. között zajlott Telkiben, majd múlt hétfőn folytatódott. José María Rodríguez Vaquero szövetségi kapitány dolgát nehezítette, hogy a jobbátlövő Máthé Dominik súlyos térdsérülés miatt február közepe óta nem játszhat, az irányítóként és balszélsőként is bevethető Juhász Ádám szemsérülés miatt nem lehet ott a tornán, az irányító Hanusz Egon pedig napokig lázas betegséggel küzdött, a Szlovénia elleni első felkészülési mérkőzésen nem is léphetett pályára. Múlt csütörtökön Ljutomerben bravúros, 28–27-es magyar siker született, szombaton Nagykanizsán viszont a vendégek győztek 32–29-re.
A második meccsen ismét kiütközött a „magyar betegség”: ahogyan a legutóbbi világ- és Európa-bajnokságon, úgy ezúttal is kevés veszélyt jelentettek támadásban a szélsők, az ellenfelek számára továbbra is kézenfekvő, hogy elég középen védekezni a magyarok ellen.
Mindezek alapján úgy tűnik,
előzetesen a továbbjutás sem vehető biztosra
a rendkívül kiegyensúlyozott D csoportból, viszont arra is van esély, hogy négy pontot vigyen magával a középdöntőbe a magyar együttes, ám utóbbihoz tökéleteshez közeli teljesítményre lenne szükség.
Ez lesz a 28. férfi világbajnokság, a mezőny 32 csapata összesen 112 mérkőzést játszik Lengyelországban (Krakkóban, Gdanskban, Katowicében, Plockban) és Svédországban (Stockholmban, Malmőben, Göteborgban, Jönköpingben, Kristianstadban) a 19 nap alatt. A nyitómérkőzést szerdán 21 órától Franciaország és a társházigazda Lengyelország játssza Katowicében. Az utolsó játéknapon minden meccset a stockholmi Tele2 Arenában rendeznek. A labdarúgó-stadion ezúttal is több mint 22 ezer néző befogadására lesz alkalmas, mint három évvel ezelőtt a kontinenstorna végjátékában. A vb-győztes kijut a párizsi olimpiára és a két év múlva sorra kerülő világbajnokságra. Az orosz és a fehérorosz válogatott az ukrajnai háború miatt továbbra sem szerepelhet nemzetközi eseményeken.
A koronavírus-járvány miatt továbbra is érvényben vannak bizonyos szabályok és óvintézkedések, ezek közül a legfontosabb, hogy a rajt előtt minden játékosnak PCR-tesztelésen kell átesnie.
Csoportbeosztás:
A csoport (Krakkó): Spanyolország, Montenegró, Irán, Chile
B csoport (Katowice): Franciaország, Lengyelország, Szlovénia, Szaúd-Arábia
C csoport (Göteborg): Svédország, Brazília, Uruguay, Zöld-foki Köztársaság
D csoport (Kristianstad): Magyarország, Izland, Portugália, Koreai Köztársaság
E csoport (Katowice): Németország, Szerbia, Algéria, Katar
F csoport (Krakkó): Norvégia, Hollandia, Argentína, Észak-Macedónia
G csoport (Jönköping): Horvátország, Egyiptom, Egyesült Államok, Marokkó
H csoport (Malmö): Dánia, Belgium, Bahrein, Tunézia
A magyar válogatott programja:
- január 12., csütörtök: Magyarország–Koreai Köztársaság 18.00
- január 14., szombat: Magyarország–Izland 20.30
- január 16., hétfő: Magyarország–Portugália 20.30
(Nyitóképünkön Nagy László, a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) alelnöke (b) és José María Rodríguez Vaquero, a magyar válogatott spanyol szövetségi kapitánya a január 11-én kezdődő, svéd-lengyel rendezésű olimpiai kvalifikációs férfi kézilabda-világbajnokság kezdete előtt tartott sajtótájékoztatón Telkiben 2023. január 9-én.)