Infostart.hu
eur:
399.29
usd:
340.28
bux:
100725.81
2025. július 23. szerda Lenke
Az olimpiai ötkarika a Japán Olimpiai Bizottság tokiói székháza előtt 2020. március 24-én. Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a NOB 2020. március 30-án bejelentette, hogy 2021. július 23-án kezdődik és augusztus 8-ig tart majd a koronavírus egész világra kiterjedő járványa miatt elhalasztott tokiói olimpia. Az ötkarikás játékok elnevezése továbbra is Tokió 2020 lesz.
Nyitókép: Franck Robichon

Teljesen újratervezik a kiemelt sportágfejlesztési programot

A kormány továbbra is stratégiai ágazatként tekint a magyar sportra. A sportágak támogatási rendszere a jövőben öt kategóriában történik.

Schmidt Ádám, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára – a Schmidt Gábor sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkárral közösen megtartott – csütörtöki sajtótájékoztatóján elsőként is jelezte: a száz százalékban állami tulajdonú Nemzeti Sport Ügynökség új struktúrában, új feladatkörrel lesz felhatalmazva, ezen belül a Nemzeti Sportközpontok újjáalakulnak, és a jövőben Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökségként fognak működni (ez utóbbi szabályozás még az Országgyűlés előtt van, csütörtökön volt a javaslat általános vitája).

Schmidt Ádám a fentieken túl a bürokrácia csökkentését ígérte. A sportért felelős államtitkár arról is beszélt, hogy eljött az ideje a 2013-ban indított kiemelt sportágfejlesztési program teljes újratervezésének.

A társasági adókedvezményt, vagyis a tao-programot a jövőben is tervezik működtetni, az ellenőrzést viszont szigorítják

– tette hozzá.

A sportért felelős államtitkár arról is beszélt, hogy sportszakmai alapon harminc állami üzemeltetésű uszoda mellett további 48 kap állami segítséget – hárommilliárd forint értékben– azért, hogy ne kelljen bezárnia.

Öt kategória az öt karika szellemében

Schmidt Gábor, a Honvédelmi Minisztérium sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy az új támogatási rendszer a Nemzeti Versenysport Fejlesztési Program nevet kapta. Ebben – az „ötkarika” szellemében – öt különböző kategóriába sorolják valamennyi olimpiai sportágat. Amikor az egyes sportágakat kategóriákba sorolták, akkor nemcsak az elmúlt két olimpia eredményessége volt a szempont, hanem az is, hogy mekkora potenciál van bennük – fogalmazott.

Az első kategóriába az előzetesen meghatározott szempontoknak megfelelő kiválasztás nyomán azok az olimpiai sportágak kerültek be, „amelyektől struktúrájuk, szakmai működésük, tehetségmenedzselési rendszerük magas fokú kidolgozottságának köszönhetően a következő két olimpián nagy eséllyel érmek szerzése várható”. Ebbe a kategóriába a birkózás, a kajak-kenu, az úszás, a vívás, a vízilabda, valamint a korcsolya került be.

A második kategóriában azon sportágak szerepelnek, amelyek stabilan ötkarikás pontszerzők, de sportolóik akár érmeket is hozhatnak a párizsi olimpiáról. Ide nyolc sportág tartozik: az atlétika, a dzsúdó, a kerékpár, a kézilabda, az öttusa, a sportlövészet, a triatlon és a vitorlázás.

A harmadik kategóriába azok a sportágak kerültek, amelyek sportolói biztosan olimpiai kvótát fognak szerezni. Ide 14 sportág kerül be: az asztalitenisz, az evezés, a kosárlabda, az ökölvívás, a ritmikus gimnasztika, a sí, a snowboard, a súlyemelés, a szinkronúszás, a szörf, a taekwondo, a tenisz, a tollaslabda és a torna.. Azzal számolnak, hogy

az itt versenyzők "egyes esetekben” akár pontot is szerzehetnek,

ehhez persze az első hat helyen kellene végezni. Ma már a hatalmas konkurencia miatt felértékelődtek az ötkarikás helyezések, sőt a kvóták is – tette hozzá a helyettes államtitkár.

A negyedik kategóriába nyolc olyan sportágat osztottak, amelyek a 2028-as olimpiával kezdődő hatéves időszakban (két nyári és két téli játékok) kvóta- és esetleg pontszerzésre lehetnek képesek. Az ötös kategóriában kilenc sportág szerepel, esetükben „az aktuális helyzetük és lehetőségeik alapján szakmailag nem elvárható és nem is elérhető az olimpiai kvalifikáció”. Ide tartozik a curling, a hegy- és sportmászás, az íjászat, a jégkorong, a lovassport, a műugrás, a röplabda és a táncsport.

Az ötödik kategóriába olyan olimpiai sportágak tartoznak, amelyeknél az aktuális helyzetük és lehetőségeik alapján szakmailag nem elvárható és nem is elérhető az olimpiai kvalifikáció. Ezek: bob és szánkó, golf, gyeplabda, hullámovaglás és kitesurf, karate, labdarúgás, baseball és softball, görkorcsolya és gördeszka, rögbi.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Hogyan tovább? – Volodimir Zelenszkij aláírta az EU által is problémásnak tartott új törvénycsomagot

Kedd este tüntetés volt az ügy miatt Kijevben az ukrán elnök hivatala előtt. Az Európai Bizottság is aggodalmát fejezte ki.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Kiszámoltuk: így vágta vissza GDP-prognózisát az NGM

Kiszámoltuk: így vágta vissza GDP-prognózisát az NGM

Hónapok óta találgatják az elemzők, piaci szereplők, hogy mikor frissíti és hogyan a Nemzetgazdasági Minisztérium az idei évre vonatkoz GDP-növekedési előrejelzését, tekintettel az elmúlt hónapokban beérkező inkább kedvezőtlen számokra, és a kilátásokat tovább veszélyeztető fejleményekre (vámháború körüli bizonytalanság, magyar gyárak felől érkező kellemetlen hírek, aszályos nyár okozta mezőgazdasági károk). A minisztérium szakértőinek lapunkban megjelent elemzéséből már erős és új következtetéseket lehet levonni. Nagyon úgy néz ki, hogy már annak is örülni fogunk, ha 2025-ben összességében lesz bővülés a magyar gazdaságban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×