Az elmúlt időszakban – különösen Carlo Ancelotti újbóli érkezése óta – a Real Madrid sikeresebb a címeket tekintve nagy riválisánál. 2022 tavaszán a „fehérek” megnyerték a spanyol bajnokságot és a Bajnokok Ligáját is, egyebek mellett ezért is csapatkapitányuk, Karim Benzema a hétfői Aranylabda-szavazás első számú esélyese.
Ugyanakkor amióta Xavi (Xavi Hernandez) átvette a Barça irányítását, a katalánok nem veszítettek a Madrid ellen a rendes játékidőben. Függetlenül attól, hogy előtte a katalánok öt mérkőzésen nyeretlenek maradtak a legnagyobb rivális ellen. Xavi érkezte óta játszott egy spanyol szuperkupa-mérkőzést a két csapat Szaúd-Arábiában, 2-2-re álltak 90 perc után, aztán Federico Valverde szerezte a győztes gólt a 98. percben.
Utána jött március 20-án a bajnoki mérkőzés a Bernabéuban, a Madrid már nagyon magabiztosan vezetett a tabellán, a katalánok viszont 4-0-ra megnyerték a presztízscsatát. Ez Pierre-Emerick Aubameyang nagy meccse volt (két gól, egy gólpassz), ő azonban azóta már a Chelsea játékosa.
A nyáron az Egyesült Államokban, Las Vegasban is találkozott a két csapat, egy hírverő mérkőzésen. Raphinha góljával nyert a Barça a Karim Benzemát nélkülöző madridiak ellen.
A mostani találkozó előtt mind a két csapat 22 pontos, hétszer győzött, egyszer döntetlent játszott. Körülbelül azonos számú gólt értek el (Madrid 19, Barcelona 20), ugyanakkor a katalánok védelme eddig elképesztő, mindössze egyetlen kapott góllal áll. Csak a vicc kedvéért: ha ez a mostani kapott gólátlag kitartana a bajnoki idény végéig, a Barcelona öt kapott góllal fejezné be a La Liga idényét.
Többel fogja, ez nagy biztonsággal kijelenthető, mert azt is látni kell, hogy szinte két Barcelona létezik. Csak kicsit túlzás: az egyik az erősebb ellenfelek elleni, a másik a könnyebbek mérkőző. Másképpen és pontosabban: nagy a különbség a Barcelona ligateljesítménye és a BL-ben mutatott teljesítménye között. Gólkülönbségekben kifejezve: a La Ligában 20-1, a Bajnokok Ligájában, ahol a Viktoria Plzen mellett a Bayern München és kétszer az Internazionale is ellenfél volt: 8-7. Az egyikben nyolc, a másikban négy meccset játszott a csapat.
Így aztán nem csodálható, hogy az elmúlt napokban – miután főleg a katalán sportlapok keseregnek azon, hogy meg kell barátkozni a gondolattal, hogy a Barcelona tavasszal az Európa-ligában játszik majd, s ez a nehéz anyagi helyzetben pénzügyi katasztrófával ér fel – a nemzetközi sajtó azt találgatja, mire megy a Barcelona a Real Madrid kiváló csatárjai ellen.
A Madrid nem játszott jól a hét közepén Varsóban, de a győzelemért vérét adó Antonio Rüdiger gólja megmentette a vereségtől a Sahtar ellen, s ezzel tovább is jutott. Carlo Ancelotti ugyanakkor nem gondtalan, mert a védelem összeállítása nem lesz egyszerű. Ugyan a hírek szerint csak az utolsó pillanatban dől el, hogy Thibaut Courtois védhet-e, de a valószínűbb változat a „nem”. Ebben az esetben az ukrán Lunyin szerepel majd, aki Clásico-újonc lesz.
Rüdiger csontja nem tört a gól előtti ütközésnél, de 15 öltéssel varrták össze az arcát, ha játszik, azt csak maszkban teheti, ami nem könnyű (de számára nem is újdonság). Mindenesetre valószínűbb, hogy ő sem játszhat. A várhat kezdő tizenegy: Lunyin – Carvajal, Militao, Alaba, Mendy – Tchouameni, Kroos, Modric – Valverde, Vinicius – Benzema. Ancelotti ezt a tizenegyet tartja a legjobbnak, persze a Courtois-Lunyin cserével a kapuban.
A Barcelonában a Ter Stegen – Koundé, Pique, Éric Garcia, Marcos Alonso – Busquets, Gavi, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Dembélé kezdő tizenegy várható, ami azt jelenti, hogy Araujo, Christensen, Jordi Alba és Sergio Roberto is hiányzik majd a védelemből. Kezd ellenben Gerard Piqué, akit az elmúlt hónapokban sokat kritizáltak, de talán egyszer sem olyan hevesen, mint a szerdai, az Internazionale elleni hibái után.