eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
Halász Bence a eugene-i atlétikai világbajnokság férfi kalapácsvetésének selejtezőjében 2022. július 15-én.
Nyitókép: MTI/AP/David J. Phillip

Halász Bence egyéni csúccsal világbajnoki ötödik kalapácsvetésben

Először dobott 80 méter fölött, 80,15-ig jutott, bő 70 centire volt a dobogó.

Halász Bence 80,15 méteres egyéni csúccsal az ötödik helyen végzett kalapácsvetésben a eugene-i szabadtéri atlétikai világbajnokságon szombaton.

A vb- és Eb-bronzérmes versenyző a pénteki selejtezőben elsőre túldobta a szintet, és 79,13 méterrel biztosította a helyét a legjobb 12-t felvonultató fináléban. Ott szinte ugyanúgy kezdett, csak egy centiméterrel volt kisebb az első dobása. Ezzel az első sorozat után a második helyen állt.

A 24 éves szombathelyi nehézatléta másodikra 79,46-tal javított, de visszacsúszott ötödiknek, mert a francia Quentin Bigot (79,52) mellett az olimpiai bajnok Wojciech Nowicki (80,07), a négyszeres világbajnok Pawel Fajdek (80,58) és az ötkarikás ezüstérmes norvég Eivind Henriksen (80,87) is megelőzte.

Ami egyben azt is jelentette, hogy a dobogóhoz 80 méteres dobásra volt szükség, és ehhez Halász Bencének meg kellett javítania egyéni csúcsát (79,88). Ezt pedig meg is tette, a harmadik sorozatban ugyanis 80,15 méterre hajította a kalapácsot, így átlépett egy fontos lélektani határt. Fajdek az élre állt 81,98 méterrel, a magyar versenyző pedig továbbra is az ötödik helyről várhatta a folytatást, mivel Bigot 80,24-re javított.

Halász - aki a hatodik legjobb eredménnyel érkezett Oregonban - negyedikre rontott, ötödikre pedig 78,77 m következett. Utolsó kísérlete 79,07 méternél ért földet. Így a magyar dobó egyéni rekordját megjavítva, és jó sorozatot produkálva ötödik lett a vb-n.

Az élen a helyzet nem változott, Fajdek sorozatban ötödik világbajnoki címét szerezte meg, honfitársa, Nowicki lett a második, a norvég Henriksen pedig a harmadik.

"Nagyon örülök, hogy sikerült áttörni a gátat, de nem vagyok maradéktalanul elégedett, mert szerettem volna előrébb végezni, és a verseny közben azt éreztem, ha minden összejön, ezt meg lehetett volna nyerni"

- nyilatkozta az M4 Sportnak Halász.

Hozzátette, a harmadik sorozat után húsz perc várakozás következett, ebben az időszakban továbbra is próbálta "pörgetni" magát, de ez egy kicsit kivett belőle, a lendülete alábbhagyott, és némileg fáradt is volt.

A 80 méter fölötti dobásával sem teljesen elégedett,

mert érzett benne több hiányosságot.

Halász hangsúlyozta, mérföldkő volt ez a verseny, nagyon komolyan vette, de már a felkészülést is úgy kezdték el, hogy az augusztusi müncheni Európa-bajnokság a főverseny számára.

A női 10 ezer métert nagy hajráversenyben a világcsúcstartó etióp Letesenbet Gidey nyerte két kenyai futó előtt. A címvédő, a tokiói olimpián duplázó - 5000 és 10 ezer méteren is első - holland Sifan Hassan lemaradt a dobogóról, negyedikként ért célba.

Eredmények

férfi kalapácsvetés

1. Pawel Fajdek (Lengyelország) 81,98 méter

2. Wojciech Nowicki (Lengyelország) 81,03

3. Eivind Henriksen (Norvégia) 80,87

...5. Halász Bence 80,15 m

női 10 ezer méter

1. Letesenbet Gidey (Etiópia) 30:09.94 perc

2. Hellen Obiri (Kenya) 30:10.02

3. Margeret Kimkemboi (Kenya) 30:10.07

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×