eur:
411.2
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Lionel Messi, az FC Barcelona spanyol labdarúgóklub eddigi csillaga sír a csapat otthonában, a barcelonai Camp Nou Stadionban tartott sajtóértekezletének kezdetén, 2021. augusztus 8-án. A klubvezetés az előző napokban bejelentette, hogy a spanyol szakszövetség pénzügyi fair play szabályai miatt nem tudják a hatszoros aranylabdás Messi szerződését meghosszabbítani.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Andreu Dalmau

Sportközgazdász a Messi-ügyről: hiába mutogat a Barcelona a ligára

A klub magyarázhatja a bizonyítványát a ligaszabályozásra hivatkozva, ám a ligának sem az volt az érdeke, hogy Messi elmenjen – mondta az InfoRádiónak Szabados Gábor sportközgazdász. A hatszoros aranylabdás 17 év után hagyta el az FC Barcelona felnőtt keretét.

Akár azt is mondhatjuk, hogy csak a pénz számított, semmi más, máskülönben Lionel Messi a mai napig a Barcelona játékosa lenne – vélekedett az InfoRádióban Szabados Gábor sportközgazdász, hozzátéve, hogy a 34 éves argentin csatár továbbra is egyértelműen a világ egyik legjobb labdarúgója, akinek olyan magas ára, értéke van, amit – nagyon leegyszerűsítve a történetet – a Barcelona már nem tudott megadni számára, szemben a Paris Saint-Germainnel.

A sportközgazdaász ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy meglehetősen összetett a helyzet, tudniillik a spanyol bajnokságban néhány évvel ezelőtt bevezettek egy olyan szabályozást, ami az UEFA pénzügyi fair play szabályzatához képest is lényegesen szigorúbb előírásokat adott a klubok számára azzal kapcsolatban, hogy hogyan gazdálkodhatnak és mennyit költhetnek a fizetésekre. Természetesen nem egy egységes fizetési plafonról van szó, mint például az Egyesült Államokban. Lényegében a rendszer az, hogy a

minden klubot egyedileg megvizsgálnak, és a várható bevételei alapján határozzák meg, hogy mennyit költhet a fizetésekre

– magyarázta a szakember. „Ez nem egy új történet, évek óta így zajlik a spanyol bajnokság, csak eddig a Real Madridnak és a Barcelonának olyan magas bevételei voltak, hogy ez nem jelentett problémát.” Ám a Barcelona esetében részben a saját nem megfelelő gazdálkodása, részben a koronavírus-járvány okozta bevételkiesések miatt az a keret, amit a katalán együttes elkölthet, olyan mértékben lecsökkent, hogy ebbe egész egyszerűen Lionel Messi már nem fért bele.

Ráadásul az sem mellékes, hogy a Barcelonában, annak ellenére, hogy tudtak az ismert problémákról,

igazolásokba kezdtek, mielőtt tárgyaltak volna Messivel,

utalt a sportközgazdász a holland Memphis Depay vagy az argentin Sergio Agüero "beszerzésére", akik vélhetően szintén nem minimálbért kapnak. Az is nehezítette tehát a helyzetet, hogy a következő évre szóló keretet is elkezdték feltölteni – fogalmazott Szabados Gábor. „Nagyon bonyolult szabályozásról van itt szó, és nyilván a Barcelona próbálja minél jobban a ligára tolni a felelősséget, hogy »mi megegyeztünk volna a Messivel, de a liga nem engedi«, ugyanakkor a bajnokság szabályozása egyértelműen azt a célt szolgája, hogy a Barcelona anyagi stabilitása megmaradjon.”

Összességében tehát, ha a liga nem engedte, hogy Lionel Messit a megállapodott feltételekkel szerződtessék, miközben nyilvánvalóan nekik az érdekük, hogy az argentin a spanyol bajnokságban futballozzon, és ne máshol, akkor nyugodtan kijelenthető, hogy mindez azért volt, mert a Barcelona tényleg nem engedheti meg magának, hogy Messit megtartsa – mondta a sportközgazdász.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 20:33
×
×
×
×