eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Felidézte a FIFA a felejthetetlen holland–spanyolt – nézze meg itt!

A FIFA a maga eszközeivel igyekszik otthonmaradásra serkenteni a szurkolókat szerte a nagyvilágban. Kinyitja archívumát, s honlapján, valamint youtube-csatornáját lejátszik harminc emlékezetes világbajnoki mérkőzést.

Az elmúlt napok szavazása alapján a nyitány a 2014-es brazíliai Mundial felejthetetlen csoportmérkőzése, a Hollandia–Spanyolország találkozó, amely szombaton 15 órától látható. Az infostart.hu felidézi a mérkőzés körülményeit.

Az előző, dél-afrikai világbajnokság két döntőse azonos csoportba került Brazíliában, a chilei és az ausztrál válogatott mellé. Ez volt az első alkalom a vb-k történetében, hogy az előző torna első és második helyezettjét azonos négyesbe sorsolják.

A spanyolok éppen úgy uralták a világfutballt, mint a franciák egy évtizeddel korábban, 2008-ban és 2012-ben Európa-bajnokok, 2010-ben világbajnokok lettek. Vicente Del Bosque nagyon rutinos kerettel utazott Brazíliába, mindössze egy játékosa (a tartalék Koke) volt 25 év alatti, a 23 futballistából hat már túljárt a századik válogatottságán.

A holland válogatottat, az Oranjét az egykoron a Barcelonánál is dolgozó Louis van Gaal dirigálta. A 2010-es vb-ezüstérem után a csapat kudarcot vallott a 2012-es, ukrán-lengyel közös rendezésű Európa-bajnokságon, s ez generációváltáshoz is vezetet az Oranjén belül. A régieket, a rutint négy kulcsjátékos, Wesley Sneijder, Arjen Robben, Dirk Kuyt és Robin van Persie képviselte.

A spanyolok az első, a hollandok a tizenötödik helyen álltak a világranglistán a torna előtt, de nem ezért tartotta a többség esélyesebbnek a címvédőt.

Arra, ami történt, senki sem számított.

2014. június 13-án Salvadorban, Bahia állam fővárosában játszották a találkozót. A spanyolok a 27. percben vezetést szereztek büntetőből, miután Nicola Rizzoli, az olasz játékvezető úgy ítélte meg, hogy Stefan de Vrij, a hollandok védője szabálytalankodott Diego Costával szemben. Xabi Alonso gólra váltotta a tizenegyest.

Ám a hollandok magukra találtak, az első félidő utolsó előtti percében Robin van Persie látványos fejessel kiegyenlített. A folytatás pedig az övék volt, Robben, De Vrijn, újra Robben majd Van Persie szinte tízpercenként szerzett egy-egy gólt. A két „veterán” nagy formában volt, RVP tríz gólt szerzett ezt is beleértve az előző kilenc válogatott meccsén, Robben mérlege hét mérkőzésen hét gól volt.

Az Oranje végül 5-1-re nyert, címvédő még soha nem szenvedett a nagy diadalt követő (négy évvel későbbi) első vb-meccsén ilyen súlyos vereséget. A spanyol válogatott, a Furia Roja 1963, a skótok elleni 2:6 óta először kapott öt gólt válogatott mérkőzésen. Ez a négygólos vereség volt a legsúlyosabb, amelyet címvédő valaha elszenvedett vb-mérkőzésen. A spanyolok mindössze egyszer kaptak ennél több gólt világbajnoki mérkőzésen, különös egybeesés, hogy azt is Brazíliában, de 1950-ben, a rendező válogatott ellen (1:6)

A hollandokat a nemzetközi sajtó azonnal a torna egyik esélyesének kiáltotta ki, a spanyolok pedig úgy érezték, nincs még minden veszve. A madridi lapok emlékeztettek arra, hogy négy évvel korábban, Dél-Afrikában, a válogatott kikapott az első mérkőzésén, mégis világbajnok lett.

Brazíliában nem lett. Mi több: nagy kudarcot vallott. Egy győzelemmel és két vereséggel csak harmadik lett a csoportban, s így kiesett. A hollandok százszázalékos teljesítménnyel zárták az első szakaszt, a legjobb nyolc közé jutottak. Ott tizenegyes-párbajban kiestek a Costa Rica-iak ellen, ugyanabban a stadionban, Salvadorban, ahol lehengerelték a spanyolokat.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 08:51
×
×
×
×