eur:
402.66
usd:
371.48
bux:
91335.95
2025. március 28. péntek Gedeon, Johanna
Nyitókép: Unsplash

Már lehet készülődni, nyitják a Notre-Dame tornyait

A párizsi Notre-Dame-székesegyháznak a 2019. évi tűzvészben megrongálódott tornyait az eredeti tervnek megfelelően a nyáron megnyitják a látogatók előtt, noha váratlanul újabb munkák merültek fel a déli tornyon, amelyeket azonban addig el tudnak végezni - közölték az illetékesek.

A váratlanul felmerült egyik feladat a déli torony harangtornya tölgyfa talapzatának cseréje, mert látszólag a 2019. április 15-i tűzvész megkímélte, de műszeres vizsgálat révén tavaly kiderült, hogy veszélyesen megrongálódott - közölte a székesegyház helyreállításával megbízott állami intézmény.

Az északi tornyot, amelyet szemmel láthatóan is megrongált a tűzvész, de a huszártoronytól eltérően nem omlott be, 2023-2024-ben restaurálták.

A munkák nyárig elvégezhetők, és a két torony megnyitását továbbra is idén nyárra tervezik, és teljesen új látogatási útvonalat is ki fognak jelölni a megtekintésükre" - mondta Marie Lavandier, a székesegyházat kezelő Nemzeti Műemléki Központ (CMN) elnöke.

Becslések szerint a tornyoknak évente mintegy 400 ezer látogatója lesz.

A CMN szerint az új látogatási útvonal különleges hangélményeket is kínál majd, és új lehetőséget nyújt a huszártorony és a székesegyház tetőszerkezetének megtekintésére. Lehetővé teszi majd a 69 méter magas déli torony teraszán lévő harangok minél közelebbről történő megtekintését.

A belépődíj 16 euró lesz (majdnem 6500 forint) a korábbi tíz helyett, hasonlóan a CMN kezelésében lévő többi műemlékhez, mint a Diadalív vagy a Concorde téren álló Hotel de la Marine palota.

A gótikus építészetnek a Cité szigeten álló, több mint 860 éves gyöngyszeme 2024. december 7-én és 8-án nyitotta meg kapuit a gigantikus restaurálás után, amelyet az egész világból érkező közel 850 millió eurós adományból finanszíroztak.

Címlapról ajánljuk

Gacsályi József: keressük azt az egyensúlyi állapotot, amivel a víz és az ember barátságban tud élni

Van-e vízhiány Magyarországon? Egyáltalán sok-e a víz vagy kevés a mi országunkban? Hiba volt-e a folyók szabályozása? Hogyan kerülhet víz a Homokhátságra? Miről kell meggyőzni a gazdákat ahhoz, hogy engedjék elárasztani a földjüket vízzel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk Gacsályi Józseftől, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettesétől, aki az InfoRádió Aréna című műsorának volt a vendége. Beszélt az első sikeres elárasztásról és a projekt folytatásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.28. péntek, 18:00
Vitézy Dávid
a Főváros Közgyűlés tagja, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×