Káel Csaba filmügyi kormánybiztos fantasztikus sikernek értékelte a Gera Marinának ítélt Emmy-díjat, az elismerés további különlegessége -, azon felül, hogy első alkalommal fordult elő, hogy magyar alkotást jelöltek a versenyben -, hogy a nemzetközi díjátadó egybeesett a "Gulág nappal", amely történelmünk ezen szomorú és sötét időszakára az Örök tél című tévéfilm révén most ráirányulhat a világ figyelme, és megismerhetik azt.
A magyarok egyik nagy bánata, hogy a történelmünk ezen része nem igazán ismert – sem a tengerentúlon, de még Nyugat-Európa számára sem. A jelenleg az Egyesült Államokban tartózkodó filmügyi kormánybiztos ezt a megállapítást az InfoRádiónak nyilatkozva alátámasztotta, kiegészítve azzal, hogy azonban még mi, magyarok sem nagyon ismertük korábban. Azért is volt rendkívüli az alkotóstáb, köztük Lajos Tamás producer, Szász Attila rendező, Nagy András operatőr és Köbli Norbert forgatókönyvíró – sorolta Káel Csaba -, mert egy olyan bátor filmet készített, ami az említett történelmi időszakot elkezdi bemutatni a magyaroknak és a világ számára is, hiszen ezzel a témával eddig így még nem foglalkozott senki.
A film sikerét jelzi, tette hozzá a filmügyi kormánybiztos, hogy már a november 22-i nagy fogadást követően is rengeteg gratuláció érkezett, és maga az Emmy elnöke is méltatta azt a pénteki köszöntőjében.
Bár az Örök tél még nem Káel Csaba égisze alatt készült, mégis igazolódni látszik az InfoRádiónak tett azon korábbi kijelentésének jelentősége: a tévéfilmek és sorozatok is fontosabb szerepet kaphatnak a jövőben a magyar filmgyártásban.
Valóban, jegyezte meg ezzel kapcsolatban a filmügyi kormánybiztos, hiszen elég az megnézni, hogy a mostani díjátadón a Trónok harcától kezdve olyan sorozatok alkotói vettek részt, illetve lettek díjazottak, akiket manapság nézünk a televízión, esetleg streamszolgáltatáson keresztül. És mára ez lett az egyik legdivatosabb formátum, úgyhogy nagyon nagy jelentősége van, hogy a magyar televízió filmgyártása a mostani világsikert megérte.
Az Emmy-díj egyrészt alátámasztja azt az elképzelést, amit próbálnak kialakítani a jövőre nézve – magyarázta Káel Csaba –, másrészt fölhívja a figyelmet a tehetséges magyar alkotókra, és arra, hogy Magyarország milyen mozgóképes potenciál ma a világban; ezzel kapcsolatban is számos megkeresés történt például az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából, vagy Németországból a díjátadót megelőző fórumokon a hétvégén, tette hozzá a Nemzeti Filmalap elnöke, aki szerint a másik potenciálunk, amit sokkal jobban ki kell használnunk, az együttműködési lehetőségeink és az ország rendkívül gazdag filmes infrastruktúrája.
A filmügyi kormánybiztos végezetül megjegyezte, minden tartalomhoz meg kell találni a legjobb formát (sorozat, televízió, mozi) a minél szélesebb tömegek elérése érdekében, az viszont bizonyos, hogy elmozdult a "régiesebben arisztokratikus" film és a "népiesebb" televíziós platformviszony, amely felületekről napjainkban már együtt kell gondolkodni.