Infostart.hu
eur:
352.17
usd:
307.43
bux:
139035.06
2026. június 22. hétfő Paulina
A Maxar Technologies mûholdfelvétele a natanzi föld alatti urándúsító létesítmény felszíni infrastrukrúrájáról a közép-iráni Natanz város térségében 2025. június 22-én. Az amerikai védelmi minisztérium közölte, hogy június 22-re virradóan az amerikai központi parancsnokság katonai mûveleteket hajtott végre az iráni atomlétesítmények ellen.
Nyitókép: MTI/EPA/Maxar Technologies

Támadás érte Irán natanzi urándúsító üzemét a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint

Az ENSZ nukleáris felügyeleti szerve kedden megerősítette, hogy az Egyesült Államok és Izrael katonai támadásai részeként bombázták Irán natanzi urándúsító üzemének bejáratát.

A földalatti létesítmény egyike Irán három urándúsítójának, amelyekről ismert, hogy működtek, amikor Izrael és az Egyesült Államok tavaly júniusban támadásokat hajtott végre az iráni nukleáris létesítmények ellen.

„A legfrissebb műholdas felvételek alapján a NAÜ most már megerősítheti, hogy az iráni Natanz földalatti üzemanyag-dúsító üzem bejárati épületei nemrégiben károsodtak” – közölte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) az X közösségi oldalon. Várhatóan nem lesz radiológiai következménye, és nem észleltek további hatást magában az urándúsítóban, amely súlyosan megrongálódott a júniusi konfliktusban – tette hozzá a szervezet.

A NAÜ megállapítása megegyezik a Tudományos és Nemzetközi Biztonsági Intézet (Institute for Science and International Security) nevű washingtoni kutatóintézet hétfőn közzétett megállapításával, miután Irán bejelentette, hogy vasárnap támadás érte Natanzot, és a NAÜ azt közölte, hogy a katonai csapások nem voltak jelentősek.

Izrael és az Egyesült Államok tavaly júniusban olyan csapásokat hajtott végre, amelyek súlyosan megrongálták az iráni atomprogramhoz kapcsolódó létesítményeket, többek között a Natanzban található urándúsító üzemet - a folyamat mind reaktorok üzemanyagának, mind atomfegyverek előállításához felhasználható.

Hétfőn Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója a szervezet kormányzótanácsának rendkívüli ülésén arról számolt be, hogy az izraeli és amerikai támadások után, amelyek szombaton kezdődtek, nincs jele annak, hogy Irán nukleáris létesítményei megsérültek volna.

Teherán tagadja, hogy atomfegyverek fejlesztésén dolgozna.

Nyitókép: A Maxar Technologies műholdfelvétele a natanzi föld alatti urándúsító létesítmény felszíni infrastruktúrájáról a közép-iráni Natanz város térségében 2025. június 22-én.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: ma elindítjuk a Tisztítótűz műveletet, amely lezárja a politikai és gazdasági csoportok túszejtésének időszakát

Magyar Péter: ma elindítjuk a Tisztítótűz műveletet, amely lezárja a politikai és gazdasági csoportok túszejtésének időszakát

Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti felszólalásával kezdte meg újabb kétnapos rendkívüli ülését az Országgyűlés. A kormányfő kijelentette: azért indult a választáson, hogy megszabaduljon az ország a gazdasági és a politikai maffiától – június 22-e lehet a „D-day”. Frissülő cikk, tartsanak velünk!

Starmert is túlélte a Downing Street macskája – jön Észak Királya

Bejöttek a várakozások és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök hétfő délelőtt benyújtotta lemondását. Mindezt azután, hogy vezető pártbeli kihívója, Andy Burnham manchesteri polgármester választást nyert, bejutott a parlamentbe és jelezte: beindíthatja a vezetőválasztási versenyt. Mit kell tudni Észak Királyáról, a miniszterelnöki cím várományosáról?
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×