Infostart.hu
eur:
351.33
usd:
306.56
bux:
138414.04
2026. június 22. hétfő Paulina
Az izraeli kormány sajtóhivatalának felvételén Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök telefonon egyeztet Donald Trump amerikai elnökkel a jeruzsálemi kormányfõi hivatalban 2026. február 28-án, amelynek reggelén Izrael és az Egyesült Államok megtámadta Iránt. A síita állam válaszul rakétákat indított Izrael és a szomszédos arab országokban levõ amerikai katonai célpontok ellen.
Nyitókép: MTI/EPA/Izraeli kormány sajtóhivatala/Avi Ohajon

Irán: megszólalt Benjámin Netanjahu, elemzi a helyzetet

Izrael és az Egyesült Államok Irán elleni katonai akciói nem fognak végtelen háborúba torkollni, és hosszabb távon elősegíthetik a térség békéjét - mondta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn a Fox News amerikai hírtévében.

„Nem lesz végtelen háború” – szögezte le az izraeli miniszterelnök Sean Hannitynek adott exkluzív interjújában. Elmondása szerint az iráni "terrorrezsim most a legsebezhetőbb helyzetben van, mióta 47 évvel ezelőtt elvette Irán irányítását a bátor iráni néptől, ezért az Irán elleni művelet gyors és döntő kimenetelű lesz". Megteremtjük a lehetőséget arra, hogy az iráni nép átvehesse az irányítást saját sorsa felett, és saját, demokratikusan választott kormányt alakítson, amely teljesen megváltoztatja az országot – fogalmazott.

Netanjahu hangsúlyozta, hogy az iráni rezsim megdöntése számos békeszerződés megkötését tenné lehetővé a régió más muszlim államaival, ami megváltoztatná a világot, és egy olyan békés korszak köszöntene be, amelyről még álmodni sem mert senki. Külön kiemelte Szaúd-Arábiát, amely sokat nyerhet az iráni rezsim bukásából, ami közelebb hozhatja az országot Izraelhez.

Az izraeli miniszterelnök felidézte, hogy Donald Trump elnökkel közösen már jelentős eredményeket értek el a béke előmozdítása érdekében: együtt közvetítettek, és elősegítették az Ábrahám-megállapodásokat, amelyek négy arab állammal kötött békeszerződéseket foglaltak magukban. „Most, hogy közösen lépünk fel Irán ellen, lehetőségünk nyílik további békeszerződések előterjesztésére. Ez nem egy végtelen háború, hanem a béke kapuja, pontosan az ellenkezője annak, amit sokan állítanak” – mutatott rá.

Netanjahu azt állította, hogy Izrael nem rángatta bele az Egyesült Államokat egy Irán elleni háborúba. „Donald Trump a világ legerősebb vezetője, azt teszi, amit helyesnek tart Amerika és a jövő generációi számára. Irán elkötelezett az Egyesült Államok elpusztításában, és ezt Trump elnök is jól tudja” – fogalmazott.

Az Epic Fury nevű közös amerikai-izraeli hadműveletről elmondta: azért kellett most cselekednünk, mert ők (irániak) is így tettek. „Miután megsemmisítettük a nukleáris létesítményeiket és ballisztikusrakéta-programjukat, azt hihetnénk, hogy tanultak a leckéből, de ez nem így történt, mert javíthatatlanok. Teljesen fanatikusok az Egyesült Államok elpusztításában. Új létesítményeket és földalatti bunkereket építettek, amelyek néhány hónapon belül ellenállóvá tették volna rakéta- és atomprogramjukat külső támadásokkal szemben” – mutatott rá.

„Ha most nem léptünk volna, utólag már nem tehettünk volna semmit. Akkor célba vehették volna Amerikát, zsarolhattak volna, fenyegethettek volna minket és mindenkit a térségben” – fogalmazott.

Címlapról ajánljuk
László Csaba: költségvetési „romhalmazt” örökölt a kormány

László Csaba: költségvetési „romhalmazt” örökölt a kormány

László Csaba szerint nehéz gazdasági helyzetet örökölt az új kormány. Mint egy falat kenyérre, annyira szüksége van a magyar gazdaságnak az uniós pénzekre. Ez a forrás lehet a GDP-növekedés motorja – mondta az InfoRádióban a volt pénzügyminiszter, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára a Magyar Tudományos Akadémián tartott Számvetés és újratervezés elnevezésű konferencia szünetében.

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Jó hírek jöttek az iráni háborúval kapcsolatban - Mi történik a tőzsdéken?

Jó hírek jöttek az iráni háborúval kapcsolatban - Mi történik a tőzsdéken?

Az ázsiai tőzsdék többsége emelkedéssel kezdte a hetet, a régióban a japán és a dél-koreai részvénypiac teljesített a legjobban. A befektetők értékelték az amerikai–iráni tárgyalásokkal kapcsolatos kedvező fejleményeket, a hangulatot elsősorban a technológiai részvények, azon belül a mesterséges intelligencia-sztorihoz kötődő chipgyártók és beszállítók erősödése támogatta. Európában egyelőre iránykeresést láthatunk, a magyar tőzsde jól teljesít.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×