eur:
401.37
usd:
346.66
bux:
96046.19
2025. június 16. hétfő Jusztin
James Comey volt FBI-igazgató  videoösszeköttetésen keresztül vesz részt a szenátus igazságügyi bizottsága előtti meghallgatásán a 2016-os amerikai elnökválasztásba történt állítólagos orosz beavatkozással kapcsolatban a törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2020. szeptember 30-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Stefani Reynolds

Az elnök elleni merényletre buzdítással vádolják a volt FBI-igazgatót, tengerparti kagylók miatt

A kagylóhéjak olyan formában voltak lerakva a tengerpart homokjába, ami egy négyjegyű számot adott ki - ezt fotózta le James Comey. A hatóság ezt értelmezte kódolt üzenetként.

Egy kagylókat ábrázoló fotót, amelyet James Comey volt FBI-igazgató posztolt az Instagramon, most az amerikai titkosszolgálat vizsgál, miután Kristi Noem amerikai belbiztonsági miniszter szerint az Donald Trump elleni "fenyegetésnek" minősül - írja a The Guardian beszámolója nyomán az Index.

James Comey csütörtökön egy "8647" feliratot formázó kagylóhéjakról készült fotót posztolt, a képaláírás pedig a következő volt: "Király kagylóalakzat a tengerparti sétámon."

A lap szerint Donald Trump támogatói az elnök elleni erőszakra való buzdításként értelmezték a képet. Az amerikai angol szlengben a "86", jobban mondva a "nyolcvanhatozás" (eighty-sixing) egy, a vendéglátásból eredő kifejezés arra, hogy megtagadják a kiszolgálást vagy kidobjanak valamit. Újabban pedig, bár ritkábban, de "megölni" jelentésben is használják.

James Comey később leszedte a posztját, közleményében azt írta, hogy nem volt tisztában a kagylók lehetséges jelentésével, és kijelentette, hogy nem támogatja az erőszakot. Közleményében azt írta, valóban feltételezte a kagylóformációról, hogy politikai üzenetet hordoz, de nem tudta, hogy egyesek ezeket a számokat az erőszakkal hozzák majd összefüggésbe.

A Secret Service szóvivője megerősítette, hogy az ügynökség "tudott az incidensről", és azt mondta, hogy "határozottan kivizsgálnak" minden lehetséges fenyegetést, de további részletekkel nem szolgált.

A republikánus oldalon hatalmas felháborodást váltott ki a bejegyzés, voltak, akik egyenesen azzal vádolták a volt FBI-igazgatót, hogy az elnök elleni merényletre szólított fel.

James Comey és Donald Trump között mélyen ellenséges a viszony, amely az első Trump-kormányzat első napjaira nyúlik vissza, amikor Comey szerint Trump hűségesküt kért az akkori FBI-igazgatótól, aki ezt visszautasította. Az elnök erre elbocsátotta az igazgatót, aki az amerikai választásokba való orosz beavatkozással kapcsolatos bűnügyi nyomozást vezette. Comey később memoárt írt, amelyben elmesélte az epizódot, amire válaszul az elnök "hazugnak" nevezte.

Taylor Budowich, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese "mélységesen aggasztónak" nevezte a fotót, Tim Burchett Tennessee állampárti képviselő, aki elkötelezett Trump-támogató, egyenesen Comey börtönbe zárását követelte X-oldalán.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: Irán, Izrael és a végzetes láncreakció – modern háború a Közel-Keleten

Kis-Benedek József: Irán, Izrael és a végzetes láncreakció – modern háború a Közel-Keleten

Izrael elsődleges célja az iráni atomfegyverkezés szétzúzása, majd egy belső polgárháború kirobbantása – mondta Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora az InfoRádió Aréna című műsorában. Hozzátette: az Egyesült Államok nem akar háborút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×