Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 26. szombat Anikó, Anna
Sugárszennyezett hűtővíz tárolására alkalmas tartályok sorakoznak a Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCH) által üzemeltetett, a 2011-es földrengést követő szökőárban megsérült fukusimai Daiicsi atomerőmű területén 2023. augusztus 22-én. Japán 2023. augusztus 24-én megkezdte az atomerőmű tisztított hűtővizének a Csendes-óceánba engedését a helyi halászok és szomszédos országok tiltakozása ellenére. A hűtővíz óceánba engedésének tervét két éve fogadta el a japán kormány, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) pedig júliusban hagyta jóvá az elképzelést, és kimondta, a víz kibocsátása nem jelent veszélyt az emberekre vagy a környezetre.
Nyitókép: MTI/AP/Kyodo News

Kína Fukusima környékén vizsgálódott - megvan az eredmény

A 2011-es földrengés és szökőár következtében a Fukusima Daiicsi atomerőmű súlyosan megrongálódott. Az erőműben nagy mennyiségű, radioaktív anyagokkal szennyezett víz keletkezett a reaktorok hűtése során. Szerencsére az utólagos vizsgálatok nem mutatják ki a szennyezés nyomait.

Kína másodszor végzett "független mintavételt" a meghibásodott Fukusima Daiicsi atomerőmű közelében; a kínai Nemzeti Atomenergia-hatóság (CAEA) hétfőn közölte, hogy a február végén tengervízből és tengeri élőlényekből vett minták vizsgálata során nem mértek határérték feletti sugárzást.

A CAEA tájékoztatása szerint a minták kínai laboratóriumokban végzett elemzése során

  • a trícium,
  • a radioaktív cézium-134 és
  • cézium-137 izotóp, valamint
  • a stroncium-90 radioizotóp

aktivitása a normál tartományban mozgott. A kínai hatóság az elemzési adatokat a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) rendelkezésére bocsátja, amely a tagállamokból érkező információkat egységesen összesíti és hozza nyilvánosságra.

A 2011-es földrengés és szökőár következtében a Fukusima Daiicsi atomerőmű súlyosan megrongálódott. Az erőműben nagy mennyiségű, radioaktív anyagokkal szennyezett víz keletkezett a reaktorok hűtése során. A kezelés után a hűtővízben lévő radioaktív anyagok koncentrációja jelentősen csökken, a trícium azonban technológiai okokból nem távolítható el teljes mértékben. A szennyezett vizet éveken át tartályokban tárolták az erőmű területén, 2023 augusztusában azonban - a helyi lakosság, halászati szervezetek és több ország, köztük Kína tiltakozása ellenére - a NAÜ jóváhagyásával megkezdődött a kezelt hűtővíz fokozatos kibocsátása a Csendes-óceánba.

Kína a kibocsátás megindulását követően teljes körű tilalmat vezetett be a Japánból származó tengeri élelmiszerek behozatalára, a kezelt vizet "nukleárisan szennyezettnek" minősítve. A két ország 2024 szeptemberében állapodott meg arról, hogy a japán tengeri termékek importja fokozatosan újraindulhat, amennyiben Peking részt vehet a megfigyelési tevékenységekben.

A CAEA közlése szerint Japán a márciusban Tokióban megtartott magas szintű gazdasági párbeszéd során megerősítette: elfogadja a hosszú távú nemzetközi felügyeletet, és biztosítja a kínai fél független mintavételi jogát. Peking közölte: továbbra is együtt kíván működni a NAÜ-vel és más érintett nemzetközi szervezetekkel annak érdekében, hogy Japán maradéktalanul teljesítse vállalt kötelezettségeit, és a kezelt hűtővíz óceáni kibocsátása nemzetközi felügyelet alatt maradjon.

Címlapról ajánljuk
Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Csehország tovább erősíti hadseregének felszereltségét: a védelmi minisztérium két nagyszabású beszerzést is bejelentett. Ezek célja, hogy a cseh hadsereg korszerű és NATO-kompatibilis eszközökkel rendelkezzen, valamint megerősítse légvédelmét a jelenlegi biztonsági kihívásokra válaszul.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Kemény figyelmeztetést kapott Magyarország: tarthatatlanok az eddigi tervek

Kemény figyelmeztetést kapott Magyarország: tarthatatlanok az eddigi tervek

A vártnál gyengébb GDP-növekedés fokozza a költségvetési kockázatokat – figyelmeztet legfrissebb elemzésében a Standard & Poor’s hitelminősítő a kelet-közép-európai országok kapcsán. Ha részletesen megnézzük a hitelminősítő anyagát, akkor a régión belül két országra gondolhattak elsősorban: Romániára, ahol épp súlyos megszorítások terhelik a növekedést és Magyarországra, ahol jelentősen visszavágták növekedési előrejelzésüket. A hírek szerint a kormány már dolgozik az új makropályáján, kérdés, hogy a költségvetéshez hozzá kell-e nyúlni a gyengébb növekedési számok miatt. Az S&P továbbra is arra számít, hogy nem fog teljesülni a kormány megemelt új 4,1%-os idei hiányvárakozása, de a régióban a lengyel, a román és a szlovák deficit is magasabb lehet, mint a magyar.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×