eur:
404.4
usd:
357.89
bux:
0
2025. május 2. péntek Zsigmond
Flag of China painted on closed fist. See other Flags of the World on fist:
Nyitókép: Getty Images / bephotographers

Megjött a kínai válasz a külföldi szankciókra

Li Csiang kínai miniszterelnök hétfőn aláírta azt a rendeletet, amellyel a 2021-ben elfogadott külföldi szankciók elleni kínai törvény végrehajtását erősíti, és ezzel Kína új lépéseket tesz a külföldi büntetőintézkedésekkel szembeni védekezésben - adta hírül a kínai kormány.

A törvény értelmében a kínai kormány szankciós listájára helyezheti azokat a személyeket vagy szervezeteket, akik vagy amelyek részt vesznek a Kínai Népköztársaság állampolgáraival és szervezeteivel szembeni diszkriminatív intézkedések végrehajtásában. A kínai hatóságok az érintetteknek megtilthatják az országba való belépést, vagy kiutasíthatják őket. Emellett a Kínán belüli vagyonukat lefoglalhatják vagy befagyaszthatják, és korlátozhatják az üzleti kapcsolataik kialakítását országon belül.

Az új szabályozás részletezi azokat az ágazatokat, amelyekben a külföldi személyek és szervezetek tartózkodása korlátozható. Ezek közé tartozik az oktatás, tudomány és technológia, jogi szolgáltatások, környezetvédelem, gazdaság és kereskedelem, kultúra, idegenforgalom, egészségügy és sport.

A rendelet pontosan meghatározza a kínai kormány által alkalmazható ellenintézkedéseket,

például megtiltja vagy korlátozza a magánszemélyek és szervezetek számára a kapcsolódó árucikkek és technológiák importját és exportját.

Az elmúlt években Kína többször is reagált a nyugati szankciókra, különösen a kereskedelmi és befektetési korlátozásokra, amelyeket az Egyesült Államok és más vezető nyugati hatalmak vezettek be. Donald Trump amerikai elnök február óta a Kínából érkező termékekre további 20 százalékos vámot vetett ki, és várható, hogy április elején további vámokkal sújtja az országot.

Minderre válaszul Kína ellenvámokat vetett ki, korlátozta bizonyos nyersanyagok, köztük a ritkaföldfémek exportját, és vizsgálatokat indított külföldi vállalatok ellen.

Címlapról ajánljuk

Környezeti fenntarthatóság: nagyon kevés cél teljesül, a gazdag országoknak is komoly hiányosságaik vannak

Hiába a növekvő GDP és a globalizáció, ezek előnyei sem elegendőek a tartós fenntartható fejlődéshez, a városiasodás pedig tovább rontja a helyzetet – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem és a HUN-REN KRTK új kutatása. A tanulmány egyik szerzője, Harangozó Gábor az InfoRádióban elmondta: Magyarország a legjobban teljesítő országok közé tartozik a fenntartható fejlődés végrehajtásában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×