eur:
404.58
usd:
358.25
bux:
0
2025. május 1. csütörtök Fülöp, Jakab
A brit kormányfői rezidencia, a londoni Downing Street 10 bejárata a brit kiválás napján, 2020. január 31-én. Közép-európai idő szerint éjfélkor megszűnik az Egyesült Királyság tagsága az Európai Unióban.
Nyitókép: MTI/EPA/Will Oliver

Brit reakció az amerikai–ukrán megállapodásra

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint figyelemreméltó áttörést jelent az ukrajnai tűzszünetről elért keddi amerikai-ukrán megállapodás.

Starmer kedd esti nyilatkozatának előzményeként a szaúd-arábiai Dzsiddában az amerikai és az ukrán tárgyalóküldöttség egyezségre jutott arról, hogy a kijevi kormány elfogadja az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünetet.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter a tárgyalások után elmondta, hogy az Egyesült Államok továbbítja az ukrán fél által elfogadott javaslatot Oroszországnak.

A szaúd-arábiai tárgyaláson megállapodás született arról is, hogy Washington felújítja az Ukrajnának nyújtott, Donald Trump amerikai elnök által a minap felfüggesztett amerikai katonai segítségnyújtást és a hírszerzési adatok ugyancsak leállított megosztását.

A Downing Street által kedd este ismertetett nyilatkozatában a munkáspárti brit miniszterelnök örömének adott hangot a dzsiddai tárgyalásokon elért megállapodással kapcsolatban, és gratulált Trumpnak és Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek „e figyelemreméltó áttörés” eléréséhez.

Kier Starmer szerint fontos pillanat ez az ukrajnai béke szempontjából. Hangsúlyozta: most megkettőzött erőfeszítéssel kell törekedni a mielőbbi tartós béke megteremtésére.

„Ahogy az amerikai és az ukrán küldöttségek is megállapították, a labda most Oroszország térfelén van; Oroszországnak ezúttal bele kell egyeznie a tűzszünetbe és véget kell vetnie a harci cselekményeknek” – fogalmazott a londoni miniszterelnöki hivatal szóvivőjének ismertetése szerint a brit kormányfő.

Starmer megerősítette, hogy szombatra ismét csúcstalálkozót hívott össze, amelyen a következő lépéseket tekintik át. „Készen állunk arra, hogy elősegítsük ennek a háborúnak az igazságos és végleges befejezését, olyan módon, amely lehetővé teszi, hogy Ukrajna szabadon élhessen” – tette hozzá keddi nyilatkozatában Keir Starmer.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Környezeti fenntarthatóság: nagyon kevés cél teljesül, a gazdag országoknak is komoly hiányosságaik vannak

Hiába a növekvő GDP és a globalizáció, ezek előnyei sem elegendőek a tartós fenntartható fejlődéshez, a városiasodás pedig tovább rontja a helyzetet – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem és a HUN-REN KRTK új kutatása. A tanulmány egyik szerzője, Harangozó Gábor az InfoRádióban elmondta: Magyarország a legjobban teljesítő országok közé tartozik a fenntartható fejlődés végrehajtásában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
Megvan a nagy amerikai-ukrán alku, mégsem bukták el az ukránok teljesen a kulcsrégiót - Háborús híreink csütörtökön

Megvan a nagy amerikai-ukrán alku, mégsem bukták el az ukránok teljesen a kulcsrégiót - Háborús híreink csütörtökön

Az utolsó pillanatban akadtak komoly gondok az amerikai-ukrán ásványkincs-megállapodással, mivel az ukrán delegáció már repülőgépen ült, amikor értesítették őket arról, hogy két másik szerződést is alá kéne írniuk. Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte, hogy "bujkálnak még" ukrán katonák Kurszkban. Moszkva kész beengedni az amerikaiakat a megszállt zaporizzsjai erőműbe. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×