Starmer kedd esti nyilatkozatának előzményeként a szaúd-arábiai Dzsiddában az amerikai és az ukrán tárgyalóküldöttség egyezségre jutott arról, hogy a kijevi kormány elfogadja az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünetet.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a tárgyalások után elmondta, hogy az Egyesült Államok továbbítja az ukrán fél által elfogadott javaslatot Oroszországnak.
A szaúd-arábiai tárgyaláson megállapodás született arról is, hogy Washington felújítja az Ukrajnának nyújtott, Donald Trump amerikai elnök által a minap felfüggesztett amerikai katonai segítségnyújtást és a hírszerzési adatok ugyancsak leállított megosztását.
A Downing Street által kedd este ismertetett nyilatkozatában a munkáspárti brit miniszterelnök örömének adott hangot a dzsiddai tárgyalásokon elért megállapodással kapcsolatban, és gratulált Trumpnak és Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek „e figyelemreméltó áttörés” eléréséhez.
Kier Starmer szerint fontos pillanat ez az ukrajnai béke szempontjából. Hangsúlyozta: most megkettőzött erőfeszítéssel kell törekedni a mielőbbi tartós béke megteremtésére.
„Ahogy az amerikai és az ukrán küldöttségek is megállapították, a labda most Oroszország térfelén van; Oroszországnak ezúttal bele kell egyeznie a tűzszünetbe és véget kell vetnie a harci cselekményeknek” – fogalmazott a londoni miniszterelnöki hivatal szóvivőjének ismertetése szerint a brit kormányfő.
Starmer megerősítette, hogy szombatra ismét csúcstalálkozót hívott össze, amelyen a következő lépéseket tekintik át. „Készen állunk arra, hogy elősegítsük ennek a háborúnak az igazságos és végleges befejezését, olyan módon, amely lehetővé teszi, hogy Ukrajna szabadon élhessen” – tette hozzá keddi nyilatkozatában Keir Starmer.