Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 26. szombat Anikó, Anna
NATO-katonák páncélozott járművei Andrzej Duda lengyel és Gitanas Nauseda litván elnök látogatása alatt az északkelet-lengyelországi Szypliszki közelében 2022. július 7-én. Szypliszki a lengyel-litván határ vonalán, a Fehéroroszország és a balti-tengeri orosz exklávé, a Kalinyingrádi terület között húzódó, és emiatt nagy stratégiai jelentőségű úgynevezett Suwalki-folyosón fekszik.
Nyitókép: MTI/PAP/Artur Reszko

Súlyos hiányosságra figyelmeztet az Európai Számvevőszék

Háború esetén nem mozgósíthatók elég gyorsan az unió területén a tagállamok fegyveres erői. A testület szerint ennek elsősorban a hiányos tervezés az oka.

Az Európai Számvevőszék emlékeztetett, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt sürgetőbbé vált a katonai mobilitással kapcsolatos, 2022 novemberében elfogadott uniós stratégia megvalósítása. A jelentés szerint nem sikerült elérni azt a célt, hogy a EU biztosítsa a katonai állomány, a felszerelések és az eszközök gyors, zökkenőmentes mozgását, rövid reakcióidővel és nagy léptékben az unió határain belül illetve azokon túl is.

"A katonai mobilitás elengedhetetlen ahhoz, hogy az unió védelmi képességei megbízhatóak legyenek, és egyértelmű, hogy fel kell gyorsítani a felkészülést. Ezt azonban több akadály miatt eddig nem sikerült elérni" - fogalmaztak. Részeleteket közölve azt írták, a csapatok mozgásának megszervezése egyebek mellett az adminisztratív terhek miatt szenved jelentős késedelmet. A harckocsik például nem mehetnek át az egyik uniós tagállamból a másikba, ha súlyuk meghaladja a közúti közlekedési szabályok által megengedett mértéket.

Az uniós országoknak rendes körülmények között jelenleg 45 nappal korábban kell értesítést küldeniük a határokon átnyúló mozgások engedélyezéséhez - emelték ki.

A számvevők szerint a 2021-2027-es költségvetési időszakra vonatkozó, összesen 1,7 milliárd eurós uniós katonai mobilitási csomag viszonylag szerény. A kereslet messze meghaladja a kínálatot, így ezt a keretet már 2023 végére teljes mértékben felhasználták a tagállamok, ami azt jelenti, hogy több mint négy évnek kell eltelni ahhoz, hogy újabb uniós források álljanak rendelkezésre a katonai mobilitásra.

Közölték azt is, hogy az unión belüli katonai mobilitás irányítási rendszerének összetettsége és széttagoltsága, valamint a központi kapcsolattartó pont hiánya miatt nehéz megállapítani, hogy kinek mi a feladata. Annak érdekében, hogy az unió a katonai mobilitás területén előre haladhasson, a számvevők javaslata szerint javítani kell az irányításon és a fellépés fókuszát, egyúttal kiszámíthatóbbá kell tenni a finanszírozást. Az Európai Unió a hatékony katonai mobilitás érdekében jobban kiaknázhatná a polgári közlekedésre szánt jelenlegi uniós forrásokban rejlő lehetőségeket is - tette hozzá jelentésében az Európai Számvevőszék.

Címlapról ajánljuk
Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Csehország tovább erősíti hadseregének felszereltségét: a védelmi minisztérium két nagyszabású beszerzést is bejelentett. Ezek célja, hogy a cseh hadsereg korszerű és NATO-kompatibilis eszközökkel rendelkezzen, valamint megerősítse légvédelmét a jelenlegi biztonsági kihívásokra válaszul.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
A hét végére elfogyott a tőzsdék lendülete

A hét végére elfogyott a tőzsdék lendülete

A hét végéhez közeledve alábbhagyott a tőzsdék lendülete, az ázsiai piacokon esést lehetett látni, és ugyan az elmúlt napokban az USA-EU kereskedelmi megállapodásra utaló hírekkel megtámogatva emelkedtek az európai tőzsdék, ma már megérkezett a korrekció, a BUX is együtt esik a vezető európai részvényindexekkel. Az USA-ban ezzel szemben óvatos emelkedés látható.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×