eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 29. vasárnap Tamara, Tamás
Palackos gázért állnak sorban emberek a damaszkuszi Ommajád térnél 2024. december 28-án, Bassár el-Aszad szíriai elnök uralmának december 8-i megdöntése után.
Nyitókép: Palackos gázért állnak sorban emberek a damaszkuszi Ommajád térnél 2024. december 28-án. MTI/AP/Omar Szanadiki

Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja

A Szíriában megbuktatott Bassár el-Aszad nagybátyja, a háborús bűnökkel vádolt Rifát el-Aszad repülővel elhagyta Libanont - közölték szombaton libanoni biztonsági források.

Rifát el-Aszad ellen bírósági eljárás indult márciusban Svájcban háborús bűnök és emberiesség elleni bűncselekmények vádjával. A svájci büntetőbíróság az 1982 februárjában a nyugat-szíriai Hama városban elkövetett emberölések, kínzások, kegyetlen és embertelen bánásmód, valamint jogellenes elzárások elrendelése miatt emelt vádat ellene.

A most 87 éves Rifát el-Aszad a néhai Háfez el-Aszad egykori szíriai elnöknek, Bassár el-Aszad apjának az öccse. 1982 februárjában ő irányította a katonai erőket a Muszlim Testvériség iszlamista szervezet hamai kormányellenes felkelése leverésénél, amelyben több tízezer ember halt meg. Ebben játszott szerepéért híresült el a "hamai mészárosként".

Az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozó libanoni biztonsági forrás elmondása szerint Rifát el-Aszad hétköznapi utasként szállt fel egy Bejrútból induló repülőre, mert nem állt az Interpol körözése alatt, és más hatóság sem adott ki ellene elfogatóparancsot. Diplomataútlevéllel hagyta el Libanont nagyjából egy héttel ezelőtt - tette hozzá a forrás. Rifát el-Aszad úti céljáról nem közölt részleteket.

Rifát el-Aszad 1984-ben távozott Szíriából, és unokaöccse rezsimjének ellenzőjeként töltött 34 évet Franciaországban, ahonnan aztán 2021-ben hazatért Szíriába, miután egy francia bíróság négyéves börtönbüntetésre ítélte bűnszervezetben elkövetett pénzmosás, illetve szíriai közpénzek elsikkasztása vádjával.

Butaina Saban, Bassár el-Aszad egykori tanácsadója szintén diplomataútlevéllel távozott Bejrútból, ahova a damaszkuszi rezsim megdöntése éjszakáján érkezett még december elején - értesült az AFP.

Címlapról ajánljuk

Szigethy Gábor: abból nem születik új ország, ha valamit tagadunk

1981 és 1989 között jelent meg Szigethy Gábor népszerű könyvsorozata, a Gondolkodó magyarok. Olyan írásokat válogatott bele nemzeti nagyjainktól, írástudóinktól, melyek szerzőik saját életének és egyben a nemzet életének sorsfordító helyzeteit, válaszútjait, kérdéseit tudatosították - Szent Istvántól Babits Mihályig. A szerző a megjelent 56 kötet mindegyikéhez megvilágító erejű bevezető esszét írt, és három és fél évtized távlatából újraközölte azokat a júniusban megjelent Ezeréves utazásom című kötetében.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 29. 09:17
×
×
×
×