Nagy támadásban van Ukrajnában az orosz haderő, főként Donyeckban szeretne most előrelépni, ahol Pokrovszknál van az ukránok talán utolsó védvonala, így a hadi események leállításában az orosz fél katonailag nem érdekelt, de mint ezzel kapcsolatban Resperger István, ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Biztonságkutató Központjának igazgatója az InfoRádióban elmondta, politikailag és gazdaságilag mind Moszkva, mind Kijev szenved a háborútól.
"Belefáradtak. Egyre nagyobb a társadalmi elégedetlenség is, nyilván ennek előbb-utóbb be kell érni. A felek általában akkor kötnek fegyverszünetet, amikor kulminációs pontot érnek el, ezt kifulladási pontnak hívjuk. Amikor az adott fél már nem tud támadni, hiába akar területeket szerezni, nem képes új csapásokat mérni, területeket foglalni, befagy az arcvonal. Vagy amikor a védelem nem tudja tartani a védvonalakat" – részletezte Resperger István.
Szerinte Ukrajna "nagyon közel van" a kifulladási ponthoz mind személyi állomány, mind lőszer, mind robbanóanyag tekintetében. "Ha most nem következik ez be, akkor még nagyobb területeket fognak veszíteni; nem óriásiakat, de a dél-donyecki rész veszélyben van" – mutatott rá.
Hall olyan információkat is, hogy az oroszok szívesen támadnának már Herszonnál és Zaporizzsjánál is,
nyomás alatt tartják az ukrán haderőt. Ukrán oldalon pedig sok a dezertőr, az arcvonalból nagyságrendileg 100 ezer katona hiányzik tavaly óta,
nem tudják cserélni a csapatokat, nem tudnak pihenni, ilyenkor pedig a "morál elég alacsony".
"Ferenc pápa azt nyilatkozta, hogy nem az a gyenge, aki felemeli a fehér zászlót, hogy tárgyalni kell, azzal egy csomó életet lehetne megmenteni, ez lenne az érdeke Ukrajnának. Most már az 50–60 éves korosztályt sorozták be, ők vannak a fronton, a 35–55-ös korosztály nincs vagy szinte elfogyott, sebesült vagy fogságban van" – tette hozzá.
Hogy mikor jöhet el az a pont, amikor Oroszország is tárgyalni akar, arról azt mondta, orosz oldalról is hallani már gazdasági adatokat. "Tavaly ötszázezer embert állítottak be a hadigazdaságba, az mind más területekről hiányzik. Az ország fejlődése szempontjából nekik is érdekük lenne egy tűzszünet. Azt szokták mondani, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnököt nagyon komolyan kell venni, de nem szó szerint, mert azért 24 óra alatt senki sem tud békét teremteni, főleg, ha egy csapat épp mozgásban, nyerésben van, de tárgyalásokra mindenképp szükség van" – mondta az ezredes.
Az új amerikai vezetés Resperger István szerint nagyon jól látja, hogy ez egy felőrlő háború, nem sok értelme van, az új kormányzat Amerikában pedig nagyon gyorsan pontot is tenne a konfliktus végére.