A kölni székhelyű Gazdaságkutató Intézet (IW) friss elemzése szerint az ipar és az építőipar folyamatos visszaesése várható, amit a szolgáltatói szektor stabilitása nem képes ellensúlyozni – mindez azt valószínűsíti, hogy a gazdaságra a jövő évben is recesszió vár.
Egy másik felmérés szerint a gazdasági válságot tekinti a lakosság jelenleg messze a legégetőbb problémának, amellyel a politikának foglalkoznia kell a február végi előrehozott parlamenti választások után. A Die Welt című lap által ismertetett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 43 százaléka volt ezen a véleményen. Ez a százalékos arány 38 százalékpontos növekedést jelent ahhoz a felméréshez viszonyítva, amelyet közvetlenül a legutóbbi, 2021 szeptemberében tartott parlamenti választások előtt végeztek.
Az Infratest Dimap intézet által végzett reprezentatív felmérés adatai szerint a másik fontos terület, a bevándorlás, illetve az illegális migráció a lakosságot foglalkoztató problémák közül 23 százalékkal a második helyre szorult. A 2021-ben az aggodalmak szempontjából még "előkelő" helyen álló környezetvédelem és a klímaváltozás erősen visszaszorult, a megkérdezettek mindössze 12 százaléka aggódik leginkább emiatt. 2021-ben ugyanez az arány 33 százalékos volt.
A borúlátó előrejelzéseket erősítette meg a párizsi székhelyű Gazdasági és Együttműködést Fejlesztési Szervezet, az OECD is. A világszerte 38 fejlett ipari országot – közöttük Magyarországot is – tömörítő szervezet előrejelzése szerint Németország gazdasága 2025-ben lassabban növekszik majd, mint a többi legfejlettebb országé. Ez azt jelenti, hogy a bruttó hazai termék növekedése tekintetében a most közzétett kilátások szerint Németország leghátul "kullog". Ami a tényleges jóslatot illeti, az OECD Németország számára 0,7 százalékos növekedést jövendölt. Viszonyítási alapkánt a növekedési várakozás az Egyesült Államok esetében 2,4, Spanyolország vonatkozásában 2,3, míg Olaszország és Franciaország esetében 0,9 százalékos volt.
Az OECD szerint 2025-ben Németország gazdasága várhatóan stagnál. Csekély növekedésre csak 2026-ban lehet számítani.
Az ARD emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban a legtekintélyesebb német gazdasági szakértők is lefelé módosították a hazai gazdaságra vonatkozó előrejelzéseiket. Az úgynevezett "gazdasági bölcsek" minimális, 0,4 százalékos növekedést jósoltak.
Szakértők szerint nehezíti a német gazdaság helyzetét a francia belpolitikai válság is. A politikai instabilitás nemcsak Franciaországot gyengíti, hanem megnehezíti a német exportőrök tevékenységét is. A Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK) adatai szerint több mint 2600 német vállalat aktív Franciaországban kereskedelem, illetve befektetések formájában. Az Egyesült Államok után a francia a legfontosabb piac a német cégek számára, amelyeknek a hazai recesszió amúgy is gondot okoz.
Franciaországhoz hasonlóan Németország is mind politikailag, mind gazdaságilag meggyengült.
A korábban Európa erősödése szempontjából számára kulcsfontosságúnak tartott francia–német motor erősen akadozik, noha a kontinens számára fontosabb lenne, mint valaha – vélekednek a ZDF által idézett szakértők.