eur:
409.94
usd:
392.41
bux:
84384.39
2025. január 24. péntek Timót
Védőruhába öltözött egészségügyi dolgozók egy ebolavírussal fertőzött személyt temetnek el az Észak-Kivu tartományban fekvő Beniben 2019. augusztus 29-én. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzetközi vészhelyzetet hirdetett a Kongói Demokratikus Köztársaságban tomboló ebolajárvány miatt, amelynek eddig csaknem kétezer halálos áldozata van. Az ebolavírus a legveszélyesebb ragályos kórokozók közé tartozik, halálozási aránya csaknem 90 százalékos, a vérzéses lázzal járó betegség nagyon gyors lefolyású.
Nyitókép: Hugh Kinsella Cunningham

Rusvai Miklós: rejtélyes megbetegedés a halálos új kongói kór

Ismeretlen betegség szed áldozatokat a Kongói Demokratikus Köztársaságban, az ország egészségügyi minisztériuma hivatalosan 79 halálos áldozatot és 376 igazolt fertőzöttet tart számon, de a Reuters már 143 áldozatról írt a napokban. A betegség influenzaszerű tünetekkel, lázzal, fejfájással, köhögéssel, légszomjjal és vérszegénységgel jár, és leginkább a fiatalokat támadja. A térségben már most jelen vannak nemzetközi orvoscsoportok, de továbbiak is érkeznek. Az InfoRádió Rusvai Miklós virológust kérdezte.

A szakemberek arra figyeltek fel az új kongói betegség kapcsán, hogy a vizsgálatok ellenére sem tudták megállapítani, milyen kórokozó vagy milyen kórok az, ami számos ember halálát okozza az ország délnyugati tartományában.

"A halálesetek elsősorban légzőszervi tünetekkel és vérfogyottsággal járnak, anémiával. A betegek jelentős része azért halt meg, mert nem kapott infúziót, tehát nem volt vér az adott egészségügyi intézményben, amit lehetett volna adni nekik, a többiek pedig légzőszervi tünetekben, tehát tüdőgyulladásban haltak meg. A betegek túlnyomó többsége 15 és 25 év közötti fiatal" – részletezte az eddigi információkat az InfoRádió megkeresésére Rusvai Miklós víruskutató. Szerinte ebből az következik, hogy ha az egészségügyi ellátás és a gyógyszerellátottság jobb lenne, akkor nem szedne ennyi áldozatot ez a betegség.

"Ez az egyik legelmaradottabb tartománya Kongónak, ahol ráadásul helyi harcok is nehezítik a gyógyszerek célba juttatását, illetve az egészségügyi ellátást.

A harminc, egészségügyi intézményben meghalt páciens mellett körülbelül kétszer ennyien haltak meg a helyi közösségekben hasonló tünetek között. A központi hatalom hiánya, illetve az egészségügyi ellátás nehézségei tovább nehezítik az esetek kivizsgálását. Azt sem tudjuk még, hogy ez vajon fertőző, ragályos betegség-e, bár nagy valószínűséggel az, de azt sem, hogy vajon baktérium okozza vagy vírus" – sorolta a kérdéseket.

Afrikának ezen a részén nagyon sok betegség van, de Rusvai Miklós szerint láthatóan eddig ismeretlen betegség alakult ki most ott, a 15-20 legismertebb betegség közé nem sorolható, legyen szó eboláról, majomhimlőről vagy AIDS-ről.

Különböző országokból és nemzetközi közösségekből,

az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, a Vöröskereszttől tartanak most erre a vidékre orvoscsoportok, hogy felderítsék, valójában miről is van szó,

nemzetközi segítségre van-e szükség.

Arra a felvetésre, hogy hasonlóan kezdődött a Covid, Rusvai Miklós azt mondta, nem, mivel abban az esetben kezdetben titkolózás volt; "ha már 79 eset után tudtunk volna róla, lehet, hogy kicsit jobban lehetett volna kezelni a járványt". Ráadásul "itt nem annyira nagyarányú a ragályozó képessége, ha egyáltalán fertőző betegségről van szó, mert az, hogy 79-80 ember meghal egy több tízmillió lakosú országban, nem jelent nagy járványozó képességet."

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Teljes erővel támad az influenza, de van jó hír is
grafikon

Teljes erővel támad az influenza, de van jó hír is

Az elmúlt héten tovább emelkedett az influenzások száma Magyarországon, de a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint hamarosan csökkenés várható. Közben a koronavírus örökítőanyagának szennyvízben mért országos átlagkoncentrációja tovább csökkent.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×