eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Áder János korábbi köztársasági elnök (j3) és felesége, Herczegh Anita (j2), Tomislav Nikolic volt szerb köztársasági elnök (b3) és felesége, Dragica Nikolic (b2), Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke (b) és Pásztor Ábel, a Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának elnöke (j) a szabadkai városháza előtt 2024. október 30-án. Idén Áder János és Tomislav Nikolic kapta az első alkalommal odaítélt Pásztor István-díjat.
Nyitókép: MTI/Molnár Edvárd

Áder János is megkapta a vajdasági magyarság kiemelkedő politikusáról elnevezett díjat

A Pásztor István-díjjal azon személyek munkásságát ismerik el, akik építik és fejlesztik a magyar–szerb kapcsolatokat a Szerbiában élő magyar közösség, a Magyarországon élő szerb közösség és a két ország minden polgára javára. Az először átadott díjat Áder János mellett Tomislav Nikolic volt szerb köztársasági elnök is megkapta.

Tomislav Nikolic, Szerbia korábbi elnöke és Áder János, Magyarország volt köztársasági elnöke kapta idén a Pásztor István-díjat a szerb–magyar megbékélés és a két nemzet közötti együttműködés fejlesztésében végzett munkájuk elismeréseként. A díjat először adták át a Vajdasági Magyar Szövetség egykori elnöke halálának évfordulóján. Pásztor István több mint 16 éven át vezette a legnagyobb vajdasági magyar pártot, a politikus 2023. október 30-án hunyt el.

„A bocsánatkérés és a megbocsátás nem a gyengeség jele, hanem az erőé, a szerbeknek és magyaroknak pedig nagy szükségük van az erejükre és egymásra” – mondta Áder János, miután átvette a Pásztor István-díjat Szabadkán.

Felidézte, hogy 2013-ban Tomislav Nikolic akkori szerb elnökkel közösen hajtott fejet Csúrogon a második világháború ártatlan szerb és magyar áldozatai előtt. „Megkövettük a történtek traumáit hordozó nemzedékeket. Nevén neveztük a bűnt, de örökre kitöröltük szótárainkból a kollektív bűnösség fogalmát. Kiléptünk a megbélyegzés, a méricskélés, az indulat, a megtorlás, a bosszúvágy ördögi köréből. Meghaladtuk régi önmagunkat” – hangsúlyozta a volt magyar köztársasági elnök.

Pásztor Istvánt idézve azt mondta:

„a szabadság képesség arra, hogy választhassunk jó és rossz között".

Áder János a gondolatot tovább folytatva úgy fogalmazott: „szabadságunkban áll megtenni a jót a rossz helyett, sebeket gyógyítani a háborúskodás helyett, beszélni egymással az ordibálás helyett, szabadságunkban áll választani a béke és a békétlenség között, az emlékállítás és a rongálás között, az ökölrázás és a kézfogás között”.

Mint mondta, már 11 évvel ezelőtt, Csúrogon is tudták, az idő kerekét nem lehet visszaforgatni, a jövőt befolyásolhatják azzal, amit örökül hagynak. „Nem tehetjük semmissé a rosszat, de az emlékezés és a megbocsátás útján a jobbik részt választhatjuk”. Hozzátette: „tizenegy éve lezártuk közös kudarcaink történetét, és a kölcsönös tiszteletet választottuk, ami új és erős alapnak bizonyult mindahhoz, amibe szerbek és magyarok azóta együtt belevágtunk”.

Tomislav Nikolic volt szerb köztársasági elnök a díj átvételekor azt hangsúlyozta, hogy Áder Jánossal közösen vezették el a szerbeket és a magyarokat a történelmi megbékélésig, ezért pedig mindkettejüket bírálták, de aki a magasabb cél érdekében nem képes elviselni a kritikát, az nem méltó a megbízatására. Úgy fogalmazott:

erre a napra úgy fog emlékezni, mint arra a napra, amikor a Szerbiában élő magyar néptől a legnagyobb elismerést vehette át.

Emlékeztetett arra, hogy amikor 2010 februárjában Budapesten járva az akkori legnagyobb ellenzéki vezetővel, Orbán Viktorral tárgyalt, megegyeztek abban, hogy ha megnyerik a választásokat, jó kapcsolatot építenek ki a magyarok és a szerbek, Magyarország és Szerbia között, és ez meg is történt.

Áder János és Tomislav Nikolic nélkül nem lett volna magyar-szerb megbékélés, éppen ezért nincs náluk megfelelőbb személy arra, hogy az első évben a Pásztor István-díjat elnyerje – hangsúlyozta Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.

Mint mondta, a két egykori államfőnek elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy megvalósult a történelmi megbékélés a két nép között, ahogyan Aleksandar Vucic szerb elnöknek és Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek is „elévülhetetlen érdemei voltak és vannak abban, hogy Pásztor István legfőbb életcélját meg tudtuk valósítani, ő maga az életében meg tudta valósítani, és utána ezt mi fenn tudtuk tartani, és tovább tudjuk ápolni, tovább tudjuk vinni”.

„Ha semmi mást nem tennénk, csak az ő célkitűzéseit valósítanánk meg, és újból és újból megvalósítanánk azt, amit ő már egyszer elért, az is elegendő lenne ahhoz, hogy a vajdasági magyar közösség a szülőföldjén tudjon boldogulni, fejlődni és biztosítva legyen a jövő” – fogalmazott Pásztor Bálint.

Szerették volna, ha Pásztor István neve a mindennapok része maradna, szerették volna gondozni szellemi hagyatékát és emlékét, ezért hozták létre a róla elnevezett alapítványt, amelynek céljai között a vajdasági magyar közösség összetartásának erősítése, a közösség megtartása, segítése és a szerb-magyar kapcsolatok továbbépítése is szerepel – hangsúlyozta Pásztor Ábel, a Pásztor István Alapítvány Igazgatóbizottságának elnöke, a Vajdasági Magyar Szövetség tavaly elhunyt elnökének fia.

(A nyitóképen: Áder János korábbi magyar köztársasági elnök (j3) és felesége, Herczegh Anita (j2), Tomislav Nikolic volt szerb köztársasági elnök (b3) és felesége, Dragica Nikolic (b2), Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke (b) és Pásztor Ábel, a Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottságának elnöke (j) a szabadkai városháza előtt 2024. október 30-án.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×