eur:
399.02
usd:
364.75
bux:
74011.67
2024. október 9. szerda Dénes
Woman’s hands holding passports & boarding passes of her family while waiting at the check-in counter in the airport.
Nyitókép: Images By Tang Ming Tung/Getty Images

Lejár az útlevél és a személyi igazolvány kora az EU-ban

Az Európai Bizottság nagy döntést hozott: az Európai Unión belül a jövőben már sem útlevélre, sem személyi igazolványra nem lesz szükség az utazáshoz, csupán egy okostelefon kell majd.

Nagy döntést hozott az Európai Bizottság, meglepetés nincs benne, hogy jön a digitális útlevél, a fejlemény, hogy ha az uniós döntéshozási folyamatban nincs ellenkezés, meg is kezdik az ehhez szükséges alkalmazás kifejlesztését - írja a vg.hu.

Közleményében az Európai Bizottság azt írta:

"A Bizottság javaslatot tesz az útlevelek és személyi igazolványok digitalizálására, ami a schengeni övezeten belüli utazást könnyebbé és biztonságosabbá teszi."

Két dologra vonatkozik a határozat: kifejlesztik az átálláshoz szükséges számítógépes alkalmazást és kialakítják a közös használathoz szükséges keretrendszert. A digitális okmány alkalmazása önkéntes lesz, vagyis aki nem akarja, nem muszáj emiatt a mobiltelefonos módszerre váltania. Fontos tudnivaló még, hogy a rendszer teljes egészében ingyenes lesz.

A Bizottság szerint a következő előnyökkel jár majd a digitális útlevél használata:

  • Gyorsabb és könnyebb lesz a határellenőrzés, a határokon és a reptereken lerövidülhet a várakozási idő.
  • Kisebb adminisztrációs teher: ez minden érintett szereplőre vonatkozik, a hatóságokra, a személyszállítókra és az uniós polgárokra is.
  • Biztonságosabb eljárások a schengeni határokon: a hatóságok előre is elvégezhetik az ellenőrzést, hatékonyabban koncentrálhatnak a problémás esetekre.
  • Adatvédelem: a személyi adatokat szigorú protokollokkal védik meg, csak az adott személy engedélyével adhatók tovább.

A rendszert azután vezetik be, hogy a bizottsági javaslatot elfogadták, azaz úgy tűnik, végigjárja a normál uniós döntéshozási folyamatot, az Európa Tanácstól az Európai Parlamentig. Erőteljes ellenzésről eddig nem lehetett hallani, részletekről azonban mindig adódhatnak viták - írja a lap.

Az uniós alkalmazás a tervek szerint 2030-ra válik elérhetővé, tehát még évekig szükség lesz az utazáshoz valamelyik okmányunkra, hacsak a tagállamok fel nem gyorsítják a folyamatot.

Címlapról ajánljuk
Hogy jött össze ekkora költségvetési többlet? Az elemző elmagyarázza

Hogy jött össze ekkora költségvetési többlet? Az elemző elmagyarázza

Az elmúlt 23 év második legnagyobb költségvetési többlete jött össze idén szeptemberben, a Pénzügyminisztérium előzetes gyorstájékoztatója szerint ugyanis több mint 234 milliárd forintos pluszt mutatott a kilencedik hónapban az államháztartás egyenlege. Az InfoRádó Csiki Gergelyt, a Portfolio elemzőjét kérdezte a számok hátteréről.

Orbán Viktor a strasbourgi plenáris vita végén: "ócska propaganda terepévé vált az Európai Parlament"

Szerdán - az árvíz miatt három hét késéssel - több órán keresztül vitáztak az Európai Parlament plenáris ülésén a magyar EU-elnökségi programról, illetve Orbán Viktor európai szerepéről, kormányzásáról. A heves szóváltásokkal tarkított vitát Orbán Viktor szavai zárták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.10. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Itt az új történelmi csúcs Amerikában

Itt az új történelmi csúcs Amerikában

Az ázsiai tőzsdéken vegyes mozgásokat láttunk ma, a kínai piacon folytatódott a stimulus-rali utáni korrekció, míg mas ázsiai piacok emelkedtek. Ami az európai tőzsdéket illeti, itt szintén vegyes mozgások látszottak a nap első felében, majd délutánra elkezdett javulni a hangulat. Megérkezett ma a Fed jegyzőkönyve, amiből kiderült, hogy a szeptemberi 50 bázispontos kamatvágás során nem volt teljes az egyetértés a döntéshozók között azzal kapcsolatban, hogy mennyire legyen agresszív a csökkentés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×