eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Facebook/Navracsics Tibor

A finn területfejlesztési mintából is tanulna Navracsics Tibor

Oulu lesz Európa Kulturális Fővárosa 2026-ban, ennek okán a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa tapasztalatairól egyeztetett Navracsics Tibor Finnországban. A közigazgatási és területfejlesztési miniszter a finn gazdasági miniszterrel a kohéziós politika jövőjéről is tárgyalt.

Oulu 2026-ban lesz Európa Kulturális Fővárosa, és a felkészülés részeként folytat konzultációkat - mondta az InfoRádiónak a közigazgatási és területfejlesztési miniszter. A Veszprém-Balaton térséghez hasonlóan a finn városnak is óriási lehetőséget jelent az Európa Kulturális Fővárosa cím, hogy megmutassa magát az európai közvéleménynek. A koncepciójuk is nagyjából hasonló - tette hozzá Navracsics Tibor. Mind a két térség nagy hangsúlyt helyez a kiemelt, nagy léptékű rendezvények mellett azokra is, amelyek a helyi közösségek összetartozását erősítik, és ilyen értelemben hosszabb távon is arra kívánja használni az EKF-címet Oulu is, hogy lehetőség szerint a város térsége is hasznosuljon, illetve egy kreatív régió irányába induljon el a fejlődés.

Az európai kohéziós politika válaszút előtt áll, nagy komoly viták folynak arról, hogy az elkövetkező években a területfejlesztési politikának milyen irányba kell mennie, és ez a magyar uniós elnökség alatt is az egyik legfontosabb vitasorozat – mondta Navracsics Tibor. Ezért Finnországban az az egyik célja, hogy jobban megismerje a finn területfejlesztési modellt.

Ennek lényege a térségi összefogás, amelynek alapvető motorja minden nagyobb régió esetében a helyi felsőoktatási intézmény.

Ezért látogatott meg Ouluban két egyetemet is.

Emellett találkozott a finn gazdasági miniszterrel, Wille Rydmannal, akivel a tágabb értelemben vett európai kohéziós politika stratégiai céljairól beszéltek.

Finnország és Magyarország bizonyos szempontból más táborba tartozik. Finnország nettó befizető országként a minél takarékosabb megoldások oldalán van. Ugyanakkor nagyon komoly regionális fejlesztési problémákkal küzd, hiszen az északi területe, a sarkkör környéki vagy azon túli régió ugyanazzal a gondokkal szembesül, mint a magyar belső perifériák: az elöregedés nagyon felgyorsult folyamata vagy az elvándorlás. Számos területen tudták egyeztetni az elképzeléseiket, így a jövőben a kohéziós politikai viták során akár azonos álláspontot is képviselhet a két ország – tette hozzá a közigazgatási és területfejlesztési miniszter.

Elmondta még, hogy különös fontos Magyarország számára is az innováció és a területfejlesztés összekapcsolása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×