A képviselőház 172 igen, 99 nem szavazattal és egy tartózkodással fogadta el a Liga párt által szorgalmazott törvénycsomagot, amelyet korábban már a szenátus is megszavazott.
A kedden kezdődött parlamenti vitát többször megszakították, elhalasztották, végül maratoni, egész éjszaka tartó üléssel a szavazást szerda reggel nyolc órakor tartották meg.
A Liga képviselői az ülésteremben a tartományok, többségében az északi régiók zászlóit lobogtatva ünnepeltek, az ellenzék az olasz nemzeti színű zászlóval tiltakozott a törvény bevezetése ellen.
Giorgia Meloni miniszterelnök közösségi oldalán előrelépésnek nevezte a tartományi autonómia erősítését "egy erősebb és igazságosabb ország" megteremtése érdekében. A Ligát vezető Matteo Salvini "minden olasz győzelméről" írt közösségi oldalán.
Olaszországot húsz tartomány alkotja, közülük öt úgynevezett rendkívüli státusszal bír, például Valle d'Aosta vagy Szicília.
A Liga párt és elődei, a Padániai (Pó-alföldi) Liga, majd az Északi Liga, megalakulásuk óta nagyobb autonómiát szorgalmaztak a többi régió számára is, főleg az északi térségeknek, amelyeket a párt nyolcvanas-kilencvenes évekbeli jelszavai szerint az "adófaló" Róma és a "lemaradott" dél zsákmányolt ki.
A most megszavazott csomagot a Pó-alföldi Liga, majd Északi Liga egyik alapító politikusa, Roberto Calderoli terjesztette elő, aki a jelenlegi Meloni-kormány regionális és autonómiáért felelős minisztere.
A törvény a tartományok önállóságát növeli: minden régió majdnem teljesen szabadon dönthet az egészségügy, az oktatás és a környezetvédelem kérdéseiben, és ugyanilyen autonómiát élvez az energia-, közlekedési és kulturális politika terén is. A régiók döntéshozatali hatáskörét huszonhárom területen növelték.
A törvény a "differenciált autonómia" elnevezést kapta, mivel minden egyes régió szabadon dönthet, hogy mely ágazatokban, szolgáltatásokban kívánja erősíteni önállóságát. A gazdagabb tartományok várhatóan előnyben lesznek, miközben a már eddig is hátrányos helyzetű régiók nehezebben fognak tudni élni a lehetőségekkel.
A mostani parlamenti szavazás után az államfőnek harminc napja van a törvény ellenjegyzéséig, majd további tizenöt nap kell a hivatalos közlönyben való publikálásig. Azt követően a tartományok önállóan kezdeményezhetik, hogy a kormány szakminiszterei egyeztetést indítsanak velük az autonómia megvalósításáról az egyes területeken.
Alapfeltételnek számít, hogy a régió - akár egészségügyről, akár tömegközlekedésről legyen szó - biztosítsa az alapvető szolgáltatási szintet, valamint megfelelő pénzügyi hátteret tudjon felmutatni elképzelései megvalósítására. Az alapvető szolgáltatási szintet a kormány fogja megszabni.
A területi autonómia zászlóvivőjének tartott Luca Zaia, a Liga politikusa és a közel ötmilliós Veneto tartomány kormányzója római sajtótájékoztatón üdvözölte a törvényt, és hangoztatta, hogy a közlönyben való megjelenés másnapján leülnek a kormánnyal tárgyalni. Az északi Lombardiát vezető Attilio Fontana, szintén a Liga politikusa, úgy nyilatkozott, hogy az autonómia erősítésével a régió "még jobban teljesít majd".
A baloldali ellenzéki Demokrata Párt (PD) főtitkára, Elly Schlein a "szégyen éjszakájának" nevezte a törvény megszavazását: úgy vélte, az északi Liga végre megszerezte a déliek skalpját.
Schlein szerint az Olasz Testvérek kormánypártot Olasz Aprítóknak kellene átkeresztelni, mivel két részre szakította az országot.
A centrumpárti Matteo Renzi, az Élő Olaszország elnöke és Giuseppe Conte, az Öt Csillag Mozgalom vezetője bejelentette, hogy aláírásgyűjtést indítanak népszavazás kiírásához a törvény eltörlésére.