A megdöbbentő esetről a hesseni sajtó számolt be azt követően, hogy lezárult a hatósági vizsgálat. Eszerint egy Kassel közelében lévő helységben történt az eset, a kislány, illetve a család nevét nem közölték. A beszámolók szerint a 13 éves kislány a TikTokon egy "Blackout Challenge" résztvevője volt, és az eszméletvesztési kihívást jelentő különös "bátorságpróba" során életét vesztette.
A "próba" lényege az volt, hogy ki tudja ájulásig fojtogatni magát. A kislány állítólag egészen az ájulásig mobiltelefonjával filmezte magát, aztán a szülők április 26-ról 27-re virradó éjszaka eszméletlenül találtak rá. A kihívott sürgősségi orvos már csak a halál beálltát tudta rögzíteni.
Mobiltelefonján több olyan videót találtak, amelyek a "Blackout Challengre" utaltak.
A kasseli ügyészég megerősítette, hogy az ügyben nyomozás folyt, egyidejűleg megerősítette, hogy egy 13 éves kislány Kassel térségéből életét vesztette. A nyomozás során semmi nem utalt arra, hogy a kislány halálát idegenkezűség okozhatta volna. További információkat azonban – beleértve a halál feltételezett okát is – az ügyészség szóvivője a személyiségi jogok védelmére hivatkozva nem kívánt közölni
Az édesanya ugyanakkor nyilatkozatot adott a helyi rádiónak, és a TikTok veszélyeire figyelmeztetett.
"Mindig gondolni kellene arra, hogy a platform milyen veszélyes lehet"
– idézte a rádió az édesanyát, aki szerint a szülőknek beszélniük kellene gyermekeikkel ezekről a veszélyekről.
A Hessenschau szerint néhány nappal a katasztrófa után az édesanya már bejegyzést tett közzé Facebookon. Ebben arról írt, hogy egy "TikTok-trend" késztette lányát olyasmi kipróbálására, ami tragikus véget ért.
"Vigyázzatok gyermekeitekre, a közösségi média sok mindent tönkretesz" – idézte a hírportál az édesanyát.
A tudósítás emlékeztetett arra, hogy kínai ByteDance tulajdonában álló TikTokot már hosszabb idő óta bírálatok érik. A többi között azt róják fel, hogy a médiaplatform nem biztosítja kielégítő mértékben a gyakran kiskorú felhasználók védelmét. Utalt arra is, hogy az Európai Unió ezért már hivatalos eljárást indított a platform ellen, szigorú szabályozást sürgetve.
Végezetül ennek kapcsán ismét emlékeztetett arra, hogy a "Blackout Challenge" során a felhasználók eszméletvesztésig fojtogatják magukat. Ezt a "bátorságpróbát" közben filmezik, és feltöltik a TikTokra. A tudósítás szerint világszerte már több gyermek halt meg a "kihívás" miatt.