eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Paul Bradbury/Getty Images

Válságos helyzetben az osztrák egészségügy, drámai számok érkeztek

Az ausztriai egészségügyi ellátás drámai helyzetének oka elemzések szerint az érvényben lévő "kétosztályos" rendszer. Ebben a betegek maguk dönthetnek arról, hogy a biztosítóval szerződésben álló orvosokat választják (Vertragsarzt), vagy pedig az ilyen szerződéssel nem rendelkező, egyfajta magánellátást biztosító (Wahlarzt) orvosok iránt táplálnak nagyobb bizalmat.

Több újság, köztük a Kronen Zeitung és a Kurier értékelte úgy, hogy a jelenlegi rendszer már eddig is drámai következményekkel járt. Ráadásul abban az országban, amelyben az egészségügyről sokáig azt tartották, hogy az egyik legjobb Európában.

Miközben a lakosságszám növekszik, rohamosan csökken az ingyenes orvosi ellátást nyújtó, biztosítói szerződéssel rendelkező orvosok száma.

Eközben szinte valamennyi területén gyors ütemben növekszik az ilyen szerződéssel nem rendelkező, szabadon választott orvosok száma. Ezért az ellátásért fizetni kell, az érvényben lévő rendszer ugyanakkor lehetővé teszi, hogy a betegek a teljes költségeket, vagy azok egy részét az államtól visszaigényeljék. Mindez azonban hosszadalmas folyamat és jelentős bürokratikus nehézségekkel jár.

A drámai helyzetre azok az adatok világítottak rá, amelyeket Johannes Rauch egészségügyi miniszter az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) írásos kérdésére adott válasza tartalmazott.

Az adatok szerint a vizsgált szakterületek közül különösen súlyos a helyzet az urológiai és a bőrgyógyászati ellátás terén.

Ami például az utóbbit illeti, 2017 óta csaknem nyolcvannal csökkent az egészségbiztosítási szerződéssel rendelkező orvosok száma. 2017-ben még 312-en voltak, 2023-ra viszont már csak 233-an. Az urulógiai ellátás terén az aránytalanságra utal az is, hogy miközben 2017 óta 61 "választható orvos" nyitott új praxist, ugyanebben az időszakban mindössze két olyan orvos volt, aki inkább a biztosítóval kötött szerződést.

A szerződéses orvosok számának drámai csökkenését bizonyítják azok az adatok is, amelyek szerint egy szemészre 24 ezer, egy pszichiáterre 60 ezer, egy-egy bőrgyógyászra és ortopédorvosra pedig egyaránt 36 ezer lakos jut.

A "csúcsot" 80 ezres számmal a sebészek tartják.

A kapott válaszok nyomán a szociáldemokrata párt sürgős korrekciót követelt, rámutatva, hogy az egészségügyi rendszerben alkalmazott "kétosztályos" orvosi kezelés az ellátás terén drámai helyzetet okozott.

Az őszi parlameti választások fordulópontot jelenthetnek – idézték a lapok Philip Kuchert, az SPÖ egészségügyi szakértőjét.

"Ha a párt kormányra kerül, újra megerősítjük a közegészségügyi rendszert" – ígérte a szociáldemokrata politikus. Hangsúlyozta, hogy haladéktalan intézkedésekre van szükség az egészségügyi rendszer fejlesztése, illetve az orvosi létszám növelése érdekében.

Az SPÖ szerint növelni kell az egészségügyre fordítandó összegeket, és

a betegek számára 14 napon belül biztosítani kell az orvoshoz való hozzájutást.

Szükség van továbbá egy az egész országra kiterjedő, az orvosok tevékenységét szabályozó szerződésre, az egészségügyi szolgáltatások körének bővítésére, illetve azok összehangolására. Az orvoshiány középtávú leküzdése érdekében duplájára kell növelni az orvostanhallgatók számát. Ennek keretében előnyben kell részesíteni azokat, akik akik vállalják, hogy meghatározott ideig az állami egészségügy rendelkezésére állnak – hangsúlyozta a szociáldemokrata képviselő.

Bírálta az egészségügyi rendszert, illetve ennek kapcsán a kormánypártokat az ugyancsak ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) is. Az Ausztriában legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt többek között állást foglalt a biztosítóval szerződésben álló idősebb orvosok további foglalkoztatása mellett. A párt szerint ugyanakkor szükség van a "választott" orvosok integrálására az egészségbiztosítási rendszerbe.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×