eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A kétnapos állami látogatáson Franciaországban tartózkodó Hszi Csin-ping kínai elnök és a felesége, Peng Li-jüan a párizsi Invalidusok díszudvarán tartott fogadási ünnepségen 2024. május 6-án.
Nyitókép: MTI/EPA POOL/Yoan Valat

Dörgedelem Kínának: "Európa nem riad vissza attól sem, hogy kemény döntéseket hozzon"

Mielőtt Magyarországra érkezne, Párizsba látogatott Hszi Csin-ping

Gazdasági kérdések mellett az ukrajnai háború és a globális biztonság is szóba került hétfőn a kínai-francia-európai uniós háromoldalú csúcstalálkozón Párizsban - derült ki az egyeztetést követően Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke által kiadott közleményből, melyben nyíltnak és őszintének nevezte a megbeszéléseket.

"Egy olyan Kína, mely betartja a szabályokat, mindannyiunk számára hasznos, ám szükség esetén Európa nem riad vissza attól sem, hogy kemény döntéseket hozzon gazdasága és biztonsága védelmében" - szögezte le a bizottsági elnök. Mint mondta,

az Európai Unió nem tudja befogadni a piacait elöntő kínai ipari termékek dömpingjét,

s az egyeztetésen arra szólította fel Hszi Csin-ping kínai elnököt, tegyen lépéseket a túltermelés ügyében, példaként pedig az elektromos autókra és az acélra vonatkozó támogatásokat emelte ki.

Von der Leyen arról is beszélt, hogy Peking nem biztosítja az EU-s vállalatok igazságos részvételét a kínai piacon, és aláhúzta: bízik az előremutató egyeztetésekben.

Hozzátette: Brüsszel együttműködik az ügyben szintén érintett G7-országokkal.

"A piacunk nyitva van és nyitva is marad a tisztességes verseny és a befektetők előtt. De az nem válik Európa előnyére, ha ez a gazdaságunknak árt és kiszolgáltatottá tesz" - fogalmazott, hozzátéve: az EU nem fogadhatja el a piactorzító gyakorlatokat, melyek iparának leépítéséhez vezetnek saját területén.

"Az EU és Kína kapcsolatai komplexek. Józanul, konstruktívan és felelősségteljesen közelítünk hozzájuk" - fogalmazott.

A bizottsági elnök emellett aláhúzta: az EU számít Kínára ama tekintetben is, hogy nyomást gyakorol Moszkvára az Ukrajna elleni háború befejezése érdekében, valamint bízik abban, hogy a kínai diplomácia segít enyhíteni Moszkva "Ukrajnát érintő nukleáris fenyegetőzéseit", kiemelve, hogy Hszi Csin-ping a múltban már tett ilyen jellegű diplomáciai lépéseket.

Felszólította továbbá Pekinget, korlátozza a Moszkvának küldött, civil és katonai célokra egyaránt felhasználható eszközeit.

A német politikus rámutatott arra is, hogy Pekingnek komoly szerepe lehet abban, hogy fékezze Irán ballisztikusrakéta- és dróngyártását.

(A nyitóképen: A kétnapos állami látogatáson Franciaországban tartózkodó Hszi Csin-ping kínai elnök és a felesége, Peng Li-jüan a párizsi Invalidusok díszudvarán tartott fogadási ünnepségen 2024. május 6-án.)

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×