eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Oil storage tanks, operated by Rompetrol, stand near a gas station in Bucharest, Romania, on Thursday, March 24, 2011. Romania is unlikely to accept an offer by Rompetrol Group NV, the countrys second-largest oil refiner, to pay back only part of its debt, the head of the tax agency said. Photographer: Aga Luczakowska/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Aga Luczakowska/Bloomberg via Getty Images

Beperelték a román államot

Beperelte a román államot a bíróságon a Rompetrol kőolajipari vállalat - írta az economica.net.

A Rompetrol Rafinare SA a 2022-ben bevezetett szolidaritási adó miatt nyújtott be keresetét.

A magas energiaárak kezelésére vonatkozó 186/2022-es sürgősségi rendelet elfogadását követően a Rompetrol Rafinare SA 2023 júliusában 128 millió dollárt fizetett – idézi az economica.net a vállalat 2023-as jelentését. A cég a többletteher miatt kifogással élt az adóhatóságnál (ANAF), amely elutasította azt. Ezt követően nyújtotta be a bírósági keresetet a kazah tulajdonban levő Rompetrol Rafinare. A cég arra hivatkozva kéri felmentését a szolidaritási adó befizetése alól, hogy 2018 és 2021 között folyamatosan veszteséges volt, összesen 705 millió dollár (mintegy 258 milliárd forint) veszteséget számolt el.

A romániai kőolaj- és gázipari cégek különadója a 2022-es és 2023-as bruttó nyereségük azon részének 60 százalékát teszi ki, amely több mint 20 százalékkal meghaladja a 2018-2021-es időszak átlagos profitját.

A 2022-es évet 90 millió dollár adózás utáni nyereséggel zárta a vállalat, miközben 128 millió dollár szolidaritási adót fizetett, a bevételei pedig 35 millió dollárral csökkentek a bukaresti kormány által az adott év július 1-től bevezetett üzemanyagár-csökkentési intézkedése miatt. A Rompetrol Rafinare a kazah KazMunayGas International cégcsoport tagja, két kőolajfinomítót működtet Romániában. A csoport tagja a legnagyobb romániai üzemanyagforgalmazók közé tartozó Rompetrol Downstream is.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×