eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nuclear Power plant with red field and blue sky
Nyitókép: TomasSereda/Getty Images

Feltámad a "döglött ló" – újraindul az atomvita Németországban

Az atomerőművek tavaly áprilisi végleges leállítása előtt a felelős miniszterek elől fontos szakértői anyagokat titkolhattak el német lapinformációk szerint.

Az atomerőművek korszaka véget ért. Az atomenergiát Németország nem alkalmazza többé. Ezek voltak Olaf Scholz kancellár szavai egy évvel ezelőtt, amikor tavaly április közepén véglegesen leállították a három még működő atomerőművet. A döntés a megújuló energiaforrásokra történő átállás jegyében született, fő szószólója pedig a zöldpárti gazdasági miniszter, egyben alkancellár, Robert Habeck volt. Az ezzel kapcsolatos vita azonban azóta is tart.

Németországban a 2011-es fukusimai nukleáris katasztrófa után határozta el az akkori, Angela Merkel vezette kormány, hogy szakít a nukleáris energia használatával, és fokozatosan, 2022 végéig leállítja mind a 17 atomerőművet. Az Ukrajnában zajló háború nyomán kialakult energiaválság azonban némileg felülírta ezt, és az utolsó három erőmű bezárását néhány hónappal későbbre halasztották. 2023 április 15-én azonban a Baden-Württemberg tartományi Neckarwestheim 2, a bajorországi Isar 2 és az Alsó-Szászországban működő Emsland erőmű is bezárt.

Az ellenzéki konzervatív CDU/CSU már akkor is jelezte, hogy a végleges döntésbe nem nyugszik bele, és folytatja a harcot az erőművek újraindításáért. Hasonló állásponton volt az ugyancsak ellenzéki, radikális jobboldali AfD párt. Fenntartásait hangoztatva szintén az atomerőművek "újraélesztése" mellett emelt szót tavaly április óta több alkalommal is a legkisebb kormánykoalíciós párt, a szabad demokrata FDP is.

Mint ahogy az atomerőművek bezárását ellenezte több tekintélyes gazdasági szervezet is, hangsúlyozva, hogy Németországnak szüksége van minden rendelkezésre álló energiahordozóra, ezért a kínálatot inkább bővíteni kell, és nem korlátozni.

Ilyen körülmények között olajat öntött a tűzre a Cicero magazin állítólagos leleplezése. Az újság szerint az atomerőművekért felelős két minisztérium alkalmazottai

"elhallgattak" több, az erőművekkel kapcsolatos fontos szakértői információt a gazdasági minisztérium élén álló Robert Habeck, illetve a környezetvédelmi minisztérium vezetője, az ugyancsak zöldpárti Steffi Lemke elől.

A magas beosztású alkalmazottak állítólag egyik miniszternek sem továbbítottak több olyan "aggodalmat", amelyek az erőművek tervezett leállítására vonatkoztak. A Cicero szerint egy 2022. március 3-i levélben többek között az állt, hogy bizonyos körülmények között szükség lehet a három még működő "élettartamának" meghosszabbítására.

A gazdasági minisztérium viszont azt állítja, hogy az illetékes vezetők és az erőművek üzemeltetői között mindvégig "széles körű, megalapozott, nyitott és kritikus" vita zajlott az erőművek működésének esetleges meghosszabbításával kapcsolatban is.

A napvilágot látott értesülések nyomán a konzervatív CDU/CSU felszólította Robert Habecket, hogy tisztázza a végleges bezárás körülményeit. A pártszövetség parlamenti frakcióvezetője, Thorsten Frei szerint beigazolódott az a korábbi gyanú, hogy

"hazudtak a parlamentnek és a lakosságnak az atomenergia használatának megszüntetésével kapcsolatban".

A ZDF közszolgálati televízió szerint Robert Habeck a Bundestag energiaügyi bizottságának ülésén pénteken visszautasította a vádakat. Az atomerőművek leállításával kapcsolatban teljes átláthatóságot ígért, de cáfolta, hogy bármilyen jogsértés követtek volna el. Habeck szerint az Ukrajna ellen indított orosz háború nyomán minisztériuma és személyesen ő is több alkalommal konzultált az erőművek üzemeltetőivel annak ellenőrzésére, hogy lehetséges-e hosszabb üzemeltetés.

"Az energiaellátás biztonsága abszolút prioritás volt" – idézte a ZDF Habecket. A miniszter hangsúlyozta, hogy minden adatot a bizottság rendelkezésére bocsát.

Több hírforrás is emlékeztetett arra, hogy a szociáldemokrata Olaf Scholz kancellár a bezárt atomerőműveket annak idején "döglött lóhoz" hasonlította, amely nem éleszthető újra. Eközben a konzervatív pártok vezetői a bezárást nemcsak hibának, hanem bűnnek is minősítették, hangsúlyozva, hogy hatalomra kerülésük esetén az erőműveket újra megnyitják.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×