Március elseje óta Ausztriában életbe lépett szigorítás, amely szerint az extrém gyorshajtók autóját lefoglalhatják, adott esetben el is árverezhetik, valójában nem ritka retorziós megoldás. Ausztria mellett Svájcban, Olaszországban, Dániában, valamint Lengyelországban is elkobozhatják és elárverezhetik az autót egyes közlekedési kihágások okán – írja a kreszvaltozas.hu.
Olaszországban évek óta szigorúan büntetik az ittas vezetést. Ha a kiszűrt sofőr vérében az alkoholszint meghaladja a 1,5 ezreléket, a járművet lefoglalják és elárverezik, ha a sofőr az autó vagy a motorkerékpár tulajdonosa. Ellenkező esetben csak elkobozzák a járművet, de visszaadják az autókölcsönzőnek vagy a tulajdonosnak. Ebben az esetben az olaszországi vezetési tilalom, amely általában egy-két év, megduplázódik. Emellett 1500 és 6000 euró közötti pénzbírság is jár, extrém esetben hattól tizenkét hónapig terjedő szabadságvesztés is fenyegeti a szabály ellen vétőt.
Az olasz bíróságok elkobzást és árverést is elrendelhetnek a kábítószer hatása alatti járművezetés miatt. A motorosokat néhány hétre megfosztják motorkerékpárjuktól, ha nem viselnek bukósisakot, vagy olyan sisakot viselnek, amelyek nem felel meg az előírásoknak. Büntetésre akkor is van lehetőség, ha valaki félkézzel vezetve közlekedik, vagy nem ül rendesen a motorkerékpárján.
Ausztriában bizonyos körülmények között az autót elkobozzák, ha valaki lakott területen belül több mint 80 km/órával, városon kívül pedig 90 km/órával lépi túl a megengedett legnagyobb sebességet. A visszaesőknek 60 vagy 70 km/h is elég ehhez. Az autót azonban csak akkor lehet lefoglalni, ha a sofőr egyben a tulajdonos is. Az illetékes járási közigazgatási hatóság dönt arról, hogy az autót elkobozzák-e. Az árverés bevételének 70 százaléka az Osztrák Közlekedésbiztonsági Alapba, a többi a szövetségi államba kerüljön.
Azt a bűncselekményt, amelyben Dániában autókat koboznak el, „vanvidsbilisme”-nek , „őrült vezetésnek” nevezik. Az őrült vezetés kategóriába azok a gyorshajtók tartoznak, akik több mint 100 százalékkal túllépik a megengedett sebességet. Akkor is elkobozható ott az autó, ha két ezrelék vagy annál nagyobb a véralkoholszintje a sofőrnek, illetve ha alkohol vagy kábítószer hatása alatt okoz súlyos személyi sérüléssel járó balesetet. Függetlenül attól, hogy kié az autó. 2021 áprilisa és 2023 júliusa között a dán igazságügyi minisztérium 2500 elkobzott járműről számolt be.
Lengyelországban az autók elkobzása 1,5 ezrelék véralkoholszintnél lehetséges, de 0,5 ezreléknél is lehetőséget ad rá a szabályozás, ha a sofőr balesetet okoz. A szigorúbb előírások akkor is érvényesek, ha 24 hónapon belül ismét ittasan ül valaki a volán mögé.
Németországban járművük elkobzásával fenyegetik az illegális autó- vagy motorverseny résztvevőit. A rendőrség a járműveket lefoglalja és bizonyítékként használja fel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a sofőr soha nem kapja vissza az autóját vagy a motorkerékpárját. Igaz, ha ítélet születik, annak része lehet, hogy a bíróság elrendeli az autó vagy a motorkerékpár lefoglalását és elárverezését.