eur:
411.37
usd:
395.25
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Napelemet szerelnek a Zalasolar Kft. szakemberei a nagykanizsai református templom parókiája tetőszerkezetére 2019. március 4-én. A 12,6 kilowattos teljesítményű rendszer teljes mértékben fedezni fogja a templom és a parókia áramszükségletét.
Nyitókép: MTI/Varga György

Napelemes háztetők 2030-tól, kevés kivétellel minden épületnek át kell állnia - így döntött az EU

2030-tól csak olyan épületeket lehet átadni, amelyek nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat. Ambiciózus szabálytervek láttak napvilágot.

Az épületek energetikai szabályai és a kazánokra vonatkozó rendelkezések is megváltozhatnak az EU-ban, miután az EP megszavazta az, Európai Tanáccsal már egyeztetett új irányelveket - írja a Hvg.hu.

Amint a végleges tervre is rábólint a Tanács, a jogszabályok életbe lépnek.

Ami a részleteket illeti, 2030-tól csak olyan épületeket lehet átadni, amelyek nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat. Azoknál az épületeknél pedig, amelyek tulajdonosa, használója vagy fenntartója egy közhatóság, már 2028-tól élni fog a szabály.

Már az építkezéshez felhasznált termékek gyártásával, beépítésével, bontásával és ártalmatlanításával járó üvegházgáz-kibocsátással is számolni kell, amikor a kibocsátásmentességről szó van.

A tagállamok "házi feladata", hogy 2030-ra legalább 16, 2035-re pedig 20-22 százalékkal csökkentsék a természetben közvetlenül előforduló elsődleges energiaforrások fogyasztását. A legrosszabb energiahatékonyságú, nem lakáscélú épületeknek pedig 2030-ra 16, 2033-ig már 26 százalékát fel kell újítani.

Nagy változás még, hogy 2030-ra az összes új lakóépületet el kell látni napenergiát hasznosító berendezésekkel.

A tagállamok 2025-től nem adhatnak támogatást fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánok telepítésére, a hosszabb távú cél pedig az, hogy 2040-re egyetlen ilyen kazán se maradjon már üzemben. Kivételt jelentenek az új szabály alól a mezőgazdasági és műemlékvédelmi épületek. Ezen kívül a tagállamok mentességet adhatnak az időszakosan használt épületekre, az építészeti vagy történeti értékük miatt védettekre, valamint a vallási épületekre.

Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 26. 21:18
×
×
×
×