eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Hydrogen logistics concept. Truck with gas tank trailer on the road lined with solar power plants. 3d rendering
Nyitókép: Petmal / Getty

Gigantikus hidrogénkészlet rejtőzhet Albániában

Első alkalommal 1992-ben fedezték fel, hogy egy albán bányában az értékes, gyúlékony gáz szivárog.

A világ legnagyobb hidrogéngáz-lelőhelye lehet a nemrégiben, egy albániai krómbánya közelében felfedezett készlet - írja a HVG az IFLScience cikke nyomán. A szakértők szerint a lelőhely megnyithatja az utat a tiszta hidrogén tüzelőanyagként való felhasználása előtt.

Mint írják, bár a hidrogén alternatívája lehet a fosszilis energiahordozóknak, mivel nem keletkezik belőle üvegházhatású gáz, azonban a természetben nehezen érhető el, legtöbbször földgáz elégetésével állítják elő. Korábban úgy vélekedtek a kutatók, hogy nagyon speciális körülmények kellenek ahhoz, hogy a föld mélyén megmaradjon a gáz. Ez az elképzelés azonban 1992 környékén kezdett el megváltozni, amikor az albániai Bulqizë bányában észlelték a jelenlétét.

Nagy robbanások történtek 2011-ben, 2017-ben és 2023-ban is, így egyre erősebbé vált a gyanú, hogy valóban hidrogénről lehet szó.

Egy nemzetközi kutatócsoport most megállapította, hogy a bánya egy olyan mező fölött helyezkedik el, amiben 5000 és 50 000 tonna közötti gázmennyiség rejtőzik.

A kinyert minták alapján a szivárgó gáz 84 százaléka hidrogén, a maradék pedig metán és nitrogén. Számítások szerint napi 34 kilogramm, azaz évente körülbelül 12,4 tonna hidrogént bocsát ki.

Mint írja a lap, érdekesség, hogy a bányában nagyon sok az ofiolit nevű, vasban gazdag kőzet, erről pedig közismert, hogy vízzel reagálva hidrogént termel. A tanulmány szerzői ezért azt feltételezik, hogy további jelentős természetes hidrogénlerakódások rejtőzhetnek más helyeken található ofiolit-kiemelkedések alatt. Emiatt érdemes lenne ezeknél is vizsgálatokat végezni.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Életveszélyes helyzetekről, a hullámok nagyságáról, a pihenési lehetőségekről, a tervezett sodródásokról, a magával vitt élelmiszerekről, illetve a szükséges kalória- és alvásmennyiségről is beszélt Rakonczay Gábor extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője az InfoRádió Aréna című műsorában. Arra is felelt, hogy mi választja el az építő egyedüllétet a pusztító, romboló magánytól, s hogy miért vitt magával olvasni könyveket az óceán közepére.

Szakíró: nincs már nagy árkülönbség, megéri elektromos autót venni

Folyamatosan nő a kereslet a villanyautók iránt Magyarországon, elsősorban a használtautó-import élénkült meg – mondta az InfoRádióban Antalóczy Tibor. A villanyautosok.hu főszerkesztője szerint a vállalati e-autó program főleg a kisteherautó-piacnak adott nagy lendületet, de más cégeknek is érdemes pályázniuk március végéig.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×