Robert Habeck egy lipcsei fórumon tartott beszédet, a szászországi város első állomása volt annak a három napra tervezett, több tartományra kiterjed körútnak, amelyet a gazdasági miniszter "helyzetértékelés" céljából kezdett.
A miniszter elismerte, hogy a gazdaság nem fog gyorsan talpra állni, a növekedés ebben az évben mindössze 0,2 százalékos lesz
"Ez pedig drámaian rossz, így nem folytathatjuk tovább" – hangsúlyozta. Robert Habeck szerint a korábbi, jóval derűlátóbb prognózis egyik fő oka az alkotmánybíróság tavaly novemberi határozata, amely a Scholz-kormány korábbi döntései nyomán kialakult, mintegy 60 milliárd eurós költségvetési hiányt tárt fel. Ezzel magyarázta, hogy a kormány rendkívüli takarékossági intézkedésekre kényszerült, többi között már az év végén megszüntetve a korábban bevezetett energiaárféket. Habeck szerint ismét több befektetésre van szükség, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a gazdasági növekedés beinduljon.
A gazdasági miniszter nem állt egyedül rendkívül borúlátó gazdasági előrejelzésével, hasonlóan értékelt a szabad demokrata pénzügyminiszter, Christian Lindner is. A hárompárti kormánykoalíció legkisebb pártjának vezetője Potsdamban "kínosnak" nevezte a korábbihoz képest jelentősen mérsékelt gazdasági növekedést.
"Ezt kimondottan kínosnak, szociális szempontból pedig veszélyesnek tartom"
– jelentette ki Lindner, hozzátéve, hogy Németország ezáltal ismét az ipari országok "alsó csoportjába" kerülhet. A miniszter figyelmeztetett arra is, hogy ha a gazdaság gyengülése tartós lesz, veszélybe kerülnek a társadalom felemelkedéshez fűzött remények. Lindner szerint mindez nemcsak a fiatal generációt fenyegeti súlyos következményekkel, hanem azokat a bevándorlókat is, akik Németországban kívánják építeni a jövőjüket.
"Ha nem változtatunk irányt, az ország visszaesik" – fogalmazott a miniszter.
A német közszolgálati médiumok szerint Robert Habeck gazdasági miniszter a jövő héten ismerteti a parlament előtt hivatalosan is az idei gazdasági terveket. A kormány tavaly októberi, az idei esztendőre vonatkozó előrejelzésében még 1,3 százalékos növekedést jósolt, amit szakértők már régóta nem tartottak reálisnak.
Az ARD emlékeztetett arra, hogy mind Habeck, mind Lindner a közelmúltban egyformán úgy értékelte, hogy Németország elvesztette versenyképességét. A pénzügyminiszter szerint olyan kormányzati koncepcióra van szükség, amely üzleti központként erősítené Németországot. Ugyanakkor utalt arra is, hogy mindezt összhangba kell hozni a 2025-ös esztendőre szóló költségvetési tervekkel.
A müncheni székhelyű Ifo Gazdaságkutató Intézet 2025-re 1,3 százalékos, a kieli Világgazdasági Intézet pedig 1,2 százalékos növekedést vár. A korábbi kormányzati előrejelzés jövő évre még 1,5 százalékos volt.