eur:
410.74
usd:
393.91
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Hegyi-karabahi örmény menekültek teherautón érkeznek az örményországi Szjunik tartományban fekvő Goriszba 2023. szeptember 29-én. Legkevesebb 84 ezer ember kelt eddig át az örmény határon azt követően, hogy Azerbajdzsán szeptember 19-én „terrorelhárító” műveletet indított a főként örmények lakta, Azerbajdzsánhoz tartozó szakadár dél-kaukázusi Hegyi-Karabahban. A Hegyi-Karabah szakadár régió négy évtizede területi vita tárgya Azerbajdzsán és Örményország között, amely két háborúhoz is vezetett.
Nyitókép: MTI/EPA/Anatolij Malcev

Újabb segélyt ad az unió az örmény menekülteknek

További 5,5 millió eurós humanitárius segélyt biztosít a Hegyi-Karabah régióból kitelepített örményeknek az Európai Bizottság.

Az uniós bizottság közleménye szerint az uniós humanitárius finanszírozás a Hegyi-Karabahból Örményországba menekült örményeket és a befogadó közösségeket segíti majd.

A támogatásból 4 millió euró jut arra, hogy a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő örmények rendszeres készpénz-átutalást és utalványokat kapjanak, segítve ezzel az alapvető szükségleteik fedezését. A finanszírozásból a maradék 1,5 millió euró a karabahi menekülteket befogadó közösségek ellenálló képességének javítását szolgálja az esetleges humanitárius válságokkal szemben.

Az EU humanitárius partnerein keresztül arra törekszik, hogy támogassa a rászoruló embereket az élelemhez, az egészségügyi ellátáshoz, a mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz és a védelemhez való hozzáférésben - emelte ki az Európai Bizottság.

A közlemény Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztost idézte, aki hangsúlyozta: ez az első tél azon karabahi örmények ezrei számára, akik tavaly ősszel kényszerültek Örményországba menekülni. Az új, 5,5 millió eurós támogatással az EU tovább akarja erősíteni a humanitárius segítségnyújtást a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő karabahiak számára azáltal, hogy hozzáférést biztosít számukra az alapvető szolgáltatásokhoz - mondta az uniós biztos.

A támogatás az Európai Bizottság által a karabahi örmények szeptemberi, tömeges elvándorlására válaszul tavaly ősszel bejelentett 12,2 millió eurón felül érkezik - tették hozzá.

Az örmény többségű Hegyi-Karabah hovatartozása 1988 februárja óta vita tárgya volt Baku és Jereván között. A terület Azerbajdzsántól az 1992-1994-ben, Örményország támogatásával megvívott háború eredményeként szakadt el, amelyben 30 ezer ember veszítette életét, és százezrek kényszerültek menekülésre. A tartomány parlamentje 1996-ban kikiáltotta Hegyi-Karabah függetlenségét, de ezt egyetlen ország, még Örményország sem ismerte el.

A terület hivatalosan Azerbajdzsán része, és az elmúlt évtizedekben folyamatosak voltak a villongások Hegyi-Karabah miatt Azerbajdzsán és Örményország között.

Azerbajdzsán 2020-ban jelentős területeket szerzett vissza a területébe ékelődő szakadár terület körül, és végül 2023 szeptemberében egynapos villámháborúval szerezte vissza az ellenőrzést Hegyi-Karabah fölött. Az azeri katonai műveletet követően a mintegy 120 ezer lakosú Hegyi-Karabahból szinte mindenki elmenekült.

Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.

Az egekbe lökte a gáz árát Vlagyimir Putyin

Az európai földgázpiaci árak emelkedésnek indultak, miután Vlagyimir Putyin az Ukrajnán keresztül történő európai gázszállítás fenntartásáról szóló megállapodásról beszélt.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×